Proces pakowania wina nie należy do skomplikowanych, warto jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach. Pierwszą ważną rzeczą jest zabezpieczenie butelki przed uszkodzeniem mechanicznym, do którego może dojść podczas transportu. Drugą kwestią, jakże bardzo ważną w obecnym czasie to ekologia, ale o tym nieco więcej w dalszej części artykułu.
W kwestii opakowań na wino zazwyczaj sklepy oferują tradycyjne torebki papierowe, których jakość często pozostawia wiele do życzenia. Pod wpływem ciężaru butelki torebki bardzo szybko ulegają rozerwaniu u podstawy, a także przy uchwytach. Ponadto takie torebki w celu przedłużenia ich żywotności są powleczone powłoką z tworzywa sztucznego. Wybierając zatem takie rozwiązanie trzeba mieć świadomość, że nie jest to do końca ekologiczne.
Patrząc przez pryzmat ochrony naszej planety niedawno na rynku opakowań pojawiła się alternatywa dla tradycyjnych torebek – eko rękawy Slivv. Cała tajemnica doskonałości tego produktu tkwi w elastyczności tektury, z której jest wykonany. Zapewnia doskonałe przyleganie do butelki niezależnie od jej kształtu, dzięki temu uzyskuje się maksymalną ochronę. Takie opakowanie na wino nie tylko chroni przed mechanicznym uszkodzeniem, ale również doskonale amortyzuje i niweluje działanie wstrząsów podczas procesu transportowego.
Surowcem, z którego wykonany jest rękaw to papier, czyli materiał charakteryzujący się łatwością w recyklingu. Innowacyjna technologia wytwarzania eko rękawów Slivv zapewnia dużą wytrzymałość opakowania na wino, daje to możliwość wielokrotnego wykorzystania. Zatem ekorękawy Slivv dają możliwość aktywnego wsparcia polityki zerowaste.
Innym pomysłem na opakowanie na wino są wiórka papierowe. W połączeniu z pudełkiem stanowi doskonały zestaw do zapakowania paczki wysyłkowej. Pięknie prezentuje oraz zabezpiecza całość przed uszkodzeniem. Rozwiązanie w postaci wiórek papierowych tworzy miękką pierzynkę, która zapewnia świetną amortyzację.
Podsumowując dobrze zaprojektowane opakowanie na wino powinno spełniać dwa podstawowe warunki. Przede wszystkim być wytrzymałe, szczególnie obszar podstawy, czyli tam gdzie siła nacisku jest największa. Drugą istotną kwestią jest aspekt materiału, z którego wykonana jest opakowanie. Wybierając opakowanie na wino warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Czy wybrane opakowanie nadaje się do recyklingu? Czy istnieje możliwość ponownego wykorzystania wybranego opakowania?