Czym kierować się przy wyborze wózka widłowego?

Wybór wózka widłowego zależy od wielu czynników. Z pewnością należy wziąć pod uwagę zarówno typ przewożonego ładunku (masa, gabaryty), jak i obszar, na którym dany ładunek będzie przemieszczany. To bardzo istotne, ponieważ inaczej przemieszcza się ładunek na hali produkcyjnej, a inaczej na nierównym podłożu na zewnątrz. Aby znaleźć odpowiedni typ wózka widłowego, należy wziąć pod uwagę wiele elementów. O jakich kryteriach mowa?

Wózki widłowe – co warto wiedzieć?

Zakup wózka widłowego wiąże się ze sporym kosztem, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji co do konkretnego typu pojazdu należy sporządzić dokładny profil wymagań. Najważniejsze kryteria prezentujemy poniżej.

1. Rodzaj napędu

Typy wózków widłowych różnią pod względem rodzaju napędu. W tym przypadku ważne jest kilka czynników: Jaki ładunek należy przewozić na jakiej powierzchni? Przy wyborze napędu dobrze byłoby rozważyć, jakie będą funkcje wózka. Czy będzie on używany tylko do przewozu ładunków, czy dodatkowo będą one układane na wysokości, np. na wysokie półki w magazynie. W magazynach budowlanych ładunek zwykle jest układany na podłodze, ewentualnie jest przewożony z jednego miejsca na drugie. Z kolei w handlu detalicznym układa się towary na ściśle określone miejsce, zwykle jest to wysokie składowanie. Z tego powodu należy zastanowić się, czy wózek będzie potrzebował lepszych rozwiązań pod względem technicznym i ekonomicznym.

2. Rozmiary ładunku

Rozmiar ładunku w przypadku wózka widłowego nie jest bez znaczenia. W końcu, jeśli pracuje się w magazynie wysokiego składowania, wózek widłowy o wysokości podnoszenia np. 3-4 metrów niewiele pomoże. Obszar zastosowania i wymagana wysokość robocza określają, jakiego typu wózka należy użyć. Rodzaj napędu i przeznaczenie to jednak nie wszystko. Jest jeszcze jedno kryterium, które warto rozważyć.

3. Wybór producenta

Ważny jest także wybór producenta. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, by móc odpowiednio szybko i sprawnie naprawić ewentualną awarię wózka. W zależności od producenta, poszczególne części pojazdu mogą być łatwo lub trudno dostępne, dlatego to kryterium warto wziąć pod uwagę przed zakupem.

Wymienione wyżej kryteria należy wziąć pod uwagę nie tylko w sytuacji, kiedy chce się kupić nowy wózek widłowy, ale także przed podjęciem decyzji o wynajmie pojazdu lub kupienia używanego sprzętu. Teraz kiedy już wiesz, jakie kryteria brać pod uwagę przed zakupem wózka widłowego, możesz być pewien, że dokonasz słusznego wyboru. Jeśli jednak nadal nie do końca jesteś przekonany do słuszności swojej decyzji czy dany model pojazdu przemysłowego będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb, z pewnością na miejscu obsługa sklepu udzieli fachowego doradztwa w tej kwestii.

Poprzedni artykułNylonowe liny – odkryj zupełnie nową jakość holowania
Następny artykułOutsourcing logistyki, czyli jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj