Dlaczego warto rozważyć outsourcing logistyki? Jakie są zalety outsourcingu logistyki? Czy decydując się na tego typu usługi, tracimy kontrolę nad tą częścią naszego przedsięwzięcia biznesowego?
Wielu właścicieli firm (nie tylko z branży e-biznesowej) woli nadzorować każdy obszar swojej działalności. Przyczyną może być obawa, brak zaufania do współpracowników zewnętrznych. „Jak nie obejrzę towaru, nie sprawdzę, czy dobrze jest oklejona paczka, nie będę widział, że kurier odjeżdża z przesyłką, nie będę mieć pewności, czy wszystko jest w porządku”. To dość częste tłumaczenie.
Tymczasem „delegowanie”, „cedowanie” czy „outsourcing” obszarów i procesów, nad którymi dana firma czy przedsiębiorca nie musi mieć bezpośredniej kontroli, należy do dobrych praktyk e-biznesowych. Zalet tego rozwiązania jest wiele, przede wszystkim zyskujemy czas, który możemy poświęcić na inne działania, np. marketingowe czy negocjacje z nowymi kontrahentami.
Oczywiście, decyzja o outsourcingu musi być poprzedzona gruntowną analizą. Warto zbadać rynek, porównać oferty i ceny, ale warto też być otwartym na nowe rozwiązania. Niestety w wielu przypadkach obiektywny osąd jest niemożliwy z powodu niewłaściwych wyobrażeń na temat tego typu usług oraz przekonania o nieomylności dotychczasowych rozwiązań.
Zalety outsourcingu logistyki: człowiek
Firmy outsourcingowe zazwyczaj zatrudniają wielu doświadczonych pracowników, którzy zajmują się tylko i wyłącznie przygotowaniem przesyłek i przekazaniem ich kurierowi. To oznacza, że pracują oni wydajniej i szybciej (mogą przygotować więcej przesyłek) niż pracownicy wewnętrzni, którzy mają również inne obowiązki na głowie. Do tego warto wspomnieć o aspekcie kadrowym. Zlecając zadania logistyczne firmie outsourcingowej, uwalniamy się od problemów kadrowych związanych z nieobecnością pracownika podczas urlopu czy zwolnienia lekarskiego. Podsumowując, zlecając logistyczne zadania firmie zewnętrznej, zyskujemy:
- większą wydajność (więcej przesyłek może zostać przygotowanych),
- więcej czasu na inne działania związane z prowadzeniem firmy,
- pewność, że nie będziemy mieć problemów z wysyłką, jeśli nasz pracownik pójdzie na urlop lub zwolnienie lekarskie.
Zalety outsourcingu logistyki: finanse
Większość rozmów o outsourcingu zaczyna się od ceny, która może wpłynąć na obiektywną ocenę proponowanych usług. Tymczasem warto spojrzeć na ten aspekt z innej strony.
Indywidualne podejście do klientów e-commerce jest obecnie standardem. Firmy świadczące usługi outsourcingowe swoje oferty opierają na solidnej analizie dotychczasowych procesów wdrożonych w danej firmie. Efektem tego może być propozycja optymalizacji tych procesów lub zaproponowanie nowych rozwiązań logistycznych. Klient otrzymuje stawkę za całościową obsługę konkretnego produktu lub przesyłki.
Najczęstszy schemat: odbiór kontenera w porcie – rozpakowanie w magazynie – rozłożenie do lokacji – otrzymanie zlecenia drobnicowego – kompletowanie zlecenia – przygotowanie wysyłki i dokumentów, dokładanie ulotek, reklam, gwarancji – pakowanie – przekazanie do kuriera – dostarczenie do klienta końcowego.
Całość tych działań bierze na siebie firma outsourcingowa, a właściciel firmy internetowej nie musi zajmować się żadną częścią tego procesu logistycznego. Oznacza to, że nie musi on ponosić kosztów kadrowych, a także tych związanych z budową czy wynajmem magazynu, utrzymaniem w czystości jego powierzchni etc. Kosztem na pewno jest system magazynowy obsługi e-sklepu czy platformy handlowej, ale większość firm internetowych i tak go ponosi.
Zalety outsourcingu logistyki: automatyzacja
Przygotowywanie przesyłek bez automatyzacji całego procesu jest oczywiście możliwie, ale jest to działanie czasochłonne i tym samym nieopłacalne, bo dużo droższe. Duże centra logistyczne i dystrybucyjne zwykle dysponują sporą powierzchnią pozwalającą na gromadzenie i przechowywanie towarów. Prawidłowa i sprawna obsługa dużej liczby zleceń jest możliwa dzięki systemowi Multi Order Picking. Pozwala on na komplementację wielu zamówień naraz.
Operator logistyczny dysponuje szeregiem rozwiązań, takich jak skanery ręczne, stoły skanujące, przesuwające się szafy, podające produkt dyspensery, stanowiska pakowania, kolektory danych etc. Urządzenia te pozwalają jednej osobie na wykonanie wielu czynności w krótkim czasie. Proces ten jest przez cały czas monitorowany, co uniemożliwia jakąkolwiek pomyłkę w przygotowaniu zlecenia (np. pojawiają się czerwone światła lub ostrzeżenia w słuchawkach, gdy produkt zostanie pobrany z niewłaściwego miejsca). Dodatkowo operator logistyczny ma wiele wysokospecjalistycznych sprzętów (np. drukarki termosublimacyjne), których przedsiębiorcom nie opłaca się kupować.
Automatyzacja pozwala na skrócenie czasu wykonywania usługi, minimalizuje ryzyko pomyłki, co przekłada się na brak zwrotów i reklamacji, a to z kolei na skuteczną redukcję kosztów prowadzenia e-biznesu. Istotne jest również zdrowie pracowników, automatyzacja zmniejsza ryzyko urazów.
Zalety outsourcingu logistyki: możliwa kontrola, obowiązkowy CSR
Jak wspomniano na początku artykułu, wielu właścicieli firm nie rozważa skorzystania z usług outsourcingowych z powodu obawy utraty kontroli nad przebiegiem całego procesu, którego efektem jest dostarczenie towaru do klienta. Dlatego operatorzy logistyczni, którzy dobrze znają specyfikę sprzedaży internetowej i rozumieją obawy swoich klientów, zachęcają ich do częstych wizyt w magazynie. Chętnie pokazują, jak wygląda cały proces logistyczny. Klienci mogą sprawdzić, czy ich oczekiwania i zasady, którym hołdują są respektowane.
Współpraca z dużym operatorem logistycznym ułatwia również prowadzenie odpowiedzialnego społecznie biznesu. Taki partner jest bowiem zobligowany do prowadzenia programów bezpieczeństwa i środowiskowych. Dotyczy to zarówno ścisłego zachowywania standardów pracy fizycznej w magazynie, jak i wymagań wobec dostawców opakowań czy innych partnerów w całym łańcuchu logistycznym. CSR, czyli wspomniana odpowiedzialność biznesu, jest koncepcją, która niejako obliguje partnera logistycznego do ciągłego ulepszania i optymalizowania procesów, do elastyczności w proponowaniu rozwiązań oraz odpowiedzialności za składane propozycje modyfikacji procesów i prowadzone dla klienta działania.
Podsumowując, korzystając z outsourcingu logistyki zyskujemy:
- płynność finansową (tu tańsze zewnętrzne rozwiązania logistyczne),
- lepszą wydajność procesu logistycznego (dzięki automatyzacji),
- współodpowiedzialność za podjęte usługi.
Pamiętajmy, że: „Najważniejszy, na początku i końcu łańcucha czynników sukcesu, jest człowiek”.