Transport polega na przemieszczaniu towarów z punktu załadunku do punktu rozładunku. Do przeprowadzenia takiej usługi potrzebni są pracownicy o specjalistycznych umiejętnościach, sprzęt transportowy zgodny z charakterem przewożonych dóbr oraz planiści i koordynatorzy przewozu.
Transport gabarytowy to przewóz tych ładunków, które przekraczają parametry określone w kodeksie drogowym. Spotyka się go bardzo rzadko, gdyż prowadzony jest przeważnie w momencie małego natężenia ruchu. Transport za dnia musi odbywać się za pomocą eskorty, ponieważ charakterystyka transportu może doprowadzić do zakłóceń w ruchu drogowym.
Towary ponadnormatywne
Wszystkie rzeczy można przewieźć, nawet te, które według wielu osób należy rozebrać na komponenty, aby transport doszedł do skutku. Przykładami towarów gabarytowych są elementy infrastruktury, magazyny, maszyny rolnicze, ciężki sprzęt drogowy, elektrownie wiatrowe, konstrukcje stalowe, linie produkcyjne, zbiorniki.
Przedsiębiorstwa świadczące usługi transportowe najczęściej oferują także dźwig, który jest niezbędny do załadunku na pojazd oraz do późniejszego rozładunku.
Transport gabarytowy a prawo
Za transport gabarytowy uznaje się taki rodzaj przewozu, gdy ładunki przekraczają: 2,5 metra szerokości, 16,5 metra długości, 4 metry wysokości, 42 tony masy. Na każdy taki przewóz należy złożyć wniosek, przedłożyć odpowiednią dokumentację oraz uiścić opłatę w wysokości odpowiadającej długości wyznaczonej trasy. Wtedy można otrzymać specjalne zezwolenie.
W obecnych czasach bez problemu można dostosować środek transportu do każdego rodzaju ładunku. Najbardziej uciążliwa jest organizacja odpowiedniej trasy przejazdu. Podczas planowania uwzględnia się np. obecność mostów, znaków drogowych, rond czy wysepek. Należy brać pod uwagę także stan dróg. Dokonanie transportu ponadnormatywnego odbywa się za pomocą specjalistycznych środków transportu, najczęściej pojazdów niskopodłogowych i nowoczesnych rodzajów naczep, różniących się rozstawem kół bądź materiałem powierzchni ładunkowej.