Zapytani o to, co kojarzy nam się z transportem towaru, z pewnością wskażemy na wielkie, wielotonowe naczepy wraz z artykułami umieszczonymi na paletach. Samochody ciężarowe wyładowane po brzegi to marzenie wielu przedsiębiorców produkujących asortyment, jednak w rzeczywistości nie zawsze tak jest.
Często produkując małe partie asortymentu musimy wysłać je do przeróżnych odbiorców, rozmieszczonych po całym kraju. W tym wypadku bardzo nieekonomiczny byłby przewóz w pełni załadowanych ciężarówek, gdyż sam koszt produkcji wyprzedziłby zyski. W tym celu tworzy się tzw. transport drobnicowy.
Czym jest ładunek drobnicowy?
Większość producentów nie produkuje asortymentu w postaci ogromnych maszyn czy urządzeń, których objętość może zająć większość naczepy. Zdecydowanie częściej przesyłane są małe towary, które złożone lub w częściach mieszczą się w przeznaczonych dla nich opakowaniach wysyłkowych. To właśnie są ładunki drobnicowe. Całość takiego przewozu opiera się na liniowym rozwiezieniu towaru umieszczonego w mniejszych pudełkach do większej grupy odbiorców.
Oczywiście kształt i rozmiar pudełka są w tym wypadku dowolne, a najbardziej opłacalne jest takie dopasowanie ilości opakowań, które wypełni całą naczepę mającą przebyć drogę do różnych klientów. Najistotniejsza cecha, dzięki której producent oszczędza sporą sumę pieniędzy to połączenie wszystkiego w jeden transport. Wyobraźmy sobie co byłoby, gdyby do każdego odbiorcy indywidualnie miała jechać osobna ciężarówka z małymi partiami towaru. Logistycznie jest to niezbyt dobre podejście, którego powinno się całkowicie unikać.
Zalety przesyłek drobnicowych
Pierwszą zaletą, którą cechuje przesyłka drobnicowa jest wcześniej wspomniana spora oszczędność na pieniądzach. Nie ma co ukrywać, że jest to chyba najważniejsze, ponieważ w sprzedaży chodzi głównie o zysk. Możliwość wysłania jednego samochodu ciężarowego w trasę obejmującą kilku odbiorców to rozwiązanie tańsze, a przy tym nieobciążające firm transportowych.
Ładunki drobnicowe są duże lżejsze i można je przez to swobodnie wypakowywać i rotować nimi nawet wewnątrz naczepy. Ten rodzaj transportu cechuje również możliwość doboru takiej wielkości dostawy, która w pełni wystarczy odbiorcom i nie będzie zmuszała ich do długoterminowego magazynowania zamówionego asortymentu. Co ciekawsze, opakowaniami przesyłek drobnicowych są nie tylko kartony, ale zaliczają się do nich również beczki, butle, klatki czy kosze.
Co nie może być przesyłką drobnicową?
Tak jak wszędzie, tak też tutaj, aby zaliczyć dostawę jako transport drobnicowy należy spełniać konkretne warunki prawne. Najczęstszym powodem, przez który towar nie może być przewieziony w postaci drobnicowej jest konieczność stworzenia dla niego specjalnych warunków atmosferycznych w pojeździe. Mowa tutaj między innymi o zwierzętach, roślinach oraz produktach mrożonych.
Ponadto, taką metodą transportu nie przewozimy wyrobów farmaceutycznych i towarów z krótkim terminem ważności, broni, asortymentu ponadgabarytowego, czy też materiałów wybuchowych i niebezpiecznych.