Tablice rejestracyjne w Polsce – Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych

Na drogach porusza się coraz więcej samochodów. Coraz bardziej skomplikowany jest wzór rejestracji pojazdu. Wymagane jest posiadanie numeru, w tym liter, oznaczających miasto oraz państwo. O wszystko to musimy postarać się w Urzędzie Starosty. Kolejki są długie, to fakt niezaprzeczalny, ale wyruszając autem bez tych obowiązkowych znaków, otrzymamy mandat.

Rodzaje tablic

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje tablic:

– zabytkowe (żółte tło i czarna czcionka)

– dyplomatyczne (niebieskie tło i biała czcionka)

– tymczasowe (białe tło i czerwona czcionka)

– zwykłe (białe tło i czarna czcionka)

Pojawiają się jeszcze na naszych drogach samochody ze starymi rejestracjami nadanymi za czasów PRL-u. Są one czarne z białą czcionką.

Znak identyfikacyjny samochodu

Znając oznaczenia na tablicach od razu możemy rozpoznać, z jakiego województwa jest samochód. I tak mamy:

B- woj.podlaskie

C- woj. kujawsko-pomorskie

D- woj. dolnośląskie

E- woj. łódzkie

F- woj. lubuskie

G- woj. pomorskie

K- woj. małopolskie

L- woj. lubelskie

N- woj. warmińsko mazurskie

O- woj. opolskie

P- woj. wielkopolskie

R- woj. podkarpackie

S- woj. śląskie

T- woj. świętokrzyskie

W- woj. mazowieckie

Z- woj. zachodniopomorskie.

Po tych literach następuje jeszcze jedna bądź dwie, oznaczające powiat. Za tymi literami pojawiają się cyfry, a po nich (biorąc pod uwagę nowo powstające tablice) ponownie litery. Tak się dzieje w tych miastach, w których cała pula numeracji sześcio cyfrowej się skończyła.

Po województwie- powiat

Kolejne litery następujące po oznaczeniu województwa są litery oznaczające powiat. Przy jednych będzie to jedna, a przy innych dwie dodatkowe litery w zależności od tego, czy mowa jest o powiecie, czy jeszcze o mieście bądź jego dzielnicy. Np. EL- oznacza tablicę z Łodzi, natomiast ELA- z Łasku, ELC- z Łowicza, EOP- z Opoczna, EP- z Piotrkowa Trybunalskiego jako miasta, EPI- z powiatu Piotrkowa Trybunalskiego, EPA- z Pabianic itd.

Aby było wiadomo, iż samochód należy do służb wojskowych, czy policyjnych zarezerwowano do tych tablic odpowiednio literę U (wojsko) i H (policja).

Państwo

Na samym początku tablicy mamy niebieski kwadracik a na nim litery kraju, skąd jest auto. W Polsce są to litery PL a nad nimi obręcz z gwiazdek oznaczającymi przynależność kraju do Unii Europejskiej. Między literami a gwiazdkami znajdują się barwy narodowe (biało czerwona flaga). Analogicznie samochody z innych państw unijnych będą posiadały obręcz z gwiazd i pod nimi barwy narodowe oraz litery danego kraju, natomiast kraje spoza Unii tylko flagę i litery.

kradzież tablic rejestracyjnych indywidualne tablice rejestracyjne ramki na tablice rejestracyjne tablice rejestracyjne niemieckie rozmiar tablicy rejestracyjnej rosyjskie tablice rejestracyjne tablice rejestracyjne ślubne wymiar tablicy rejestracyjnej zgubienie tablicy rejestracyjnej generator tablic rejestracyjnych tymczasowe tablice rejestracyjne ramki pod tablice rejestracyjne wymiana tablic rejestracyjnych oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych tablicę rejestracyjne chowana tablica rejestracyjna tablice rejestracyjne pl tablica rejestracyjna szablon tablice rejestracyjne europa tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy ramka na tablice rejestracyjne

Poprzedni artykułDobra mapa, jak ją znaleźć?
Następny artykułHistoria samochodu zza granicy, jak i gdzie ją sprawdzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj