Systemy RFID, czyli akcent na bezpieczeństwo danych w przedsiębiorstwie

Technologia RFID jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie danych o produkcji, pracownikach i kontrahentach. Współczesne przedsiębiorstwa przetwarzają ogromne ilości takich danych, nie zawsze przykładając należytą wagę do kwestii ich ochrony przed nieuprawnionym dostępem. Często wynika to z niewiedzy oraz obaw, że wdrożenie systemów zabezpieczających wymaga znaczących inwestycji oraz może doprowadzić do dezorganizacji pracy zakładu.

Odpowiedzią na te wątpliwości są właśnie systemy RFID, których funkcji oraz możliwościom przyglądamy się w artykule przygotowanym przez ekspertów RAControls, promotora innowacji w przemyśle.

Czym jest technologia RFID?

RFID to technologia łączności bezprzewodowej, z którą wielu z nas ma na co dzień do czynienia – wystarczy, że używamy kart magnetycznych dających dostęp do poszczególnych pomieszczeń, sektorów czy konkretnych urządzeń stanowiących wyposażenie stanowiska pracy.

Systemy RFID są dziś powszechnie stosowane nie tylko w przemyśle, ale także m.in. w urzędach, w placówkach oświatowych, w hotelach, w obiektach użyteczności publicznej, w różnego rodzaju punktach usługowych – czyli wszędzie tam, gdzie priorytet ma ochrona dostępu oraz danych osób korzystających z różnych zasobów.

Więcej o technicznych aspektach systemów RFID można przeczytać w artykule na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-rfid-czym-sa-i-jakie-przynosza-korzysci/.

Zastosowanie technologii RFID w praktyce

Spośród różnych systemów zdalnego dostępu to właśnie RFID cieszy się największą popularnością i uchodzi za optymalne rozwiązanie. Dlaczego? Wynika to nie tylko ze skuteczności tej technologii, ale także z łatwości jej zaimplementowania oraz prostoty obsługi.

Pokażmy to na hipotetycznym przykładzie nowoczesnego, zautomatyzowanego przedsiębiorstwa produkcyjnego, które zatrudnia operatorów odpowiedzialnych za kontrolowanie pracy poszczególnych maszyn.

Uruchomienie maszyny, a tym bardziej zmodyfikowanie parametrów jej pracy, wymaga uwierzytelnienia, czyli potwierdzenia tożsamości uprawnionego operatora. Można to zrobić np. poprzez wpisanie loginu i hasła, co jednak rodzi pewną komplikację: operator może zapomnieć swoich danych, co będzie wymagało ich zresetowania przez dział IT, wydłużając cały proces i wprowadzając niemały chaos na stanowisku.

Alternatywnie można zastosować system RFID, dzięki któremu operator uzyska autoryzację po przyłożeniu karty do czytnika. Eliminuje to wszelkie problemy związane z zapomnieniem hasła, wygaśnięciem uprawnień czy wręcz wykradzeniem danych logowania (gdy np. pracownik zapisze je na pulpicie ogólnodostępnego komputera).

Najważniejsze zalety systemów RFID

Do kluczowych zalet technologii RFID, które powinny skłonić do rozważenia zaimplementowania jej w przedsiębiorstwie, zaliczymy:

  • Większe bezpieczeństwo danych dzięki kontroli dostępu i uprawnień;
  • Wysoki komfort użytkowania systemu, brak konieczności zapamiętywania haseł i resetowania danych logowania;
  • Zapewnienie szybszego dostępu do zasobów dla odpowiednich użytkowników – zmniejszenie ryzyka  przestojów, wzrost efektywności pracy przedsiębiorstwa;
  • Wysoka niezawodność rozwiązania;
  • Prostota implementacji systemu w zakładzie, brak konieczności budowy skomplikowanej instalacji sieciowej;

RFID to idealne rozwiązanie dla współczesnego przemysłu  

Systemy RFID nie tylko bardzo ułatwiają zarządzanie dostępem do newralgicznych czy wręcz krytycznych zasobów przedsiębiorstwa, ale również realnie ograniczają ryzyko wycieku danych wrażliwych pracowników i kontrahentów, za co właściciel biznesu jest bezpośrednio odpowiedzialny.

Warto podkreślić, że w dobie restrykcyjnych przepisów o ochronie danych osobowych, każdy wyciek np. danych kontaktowych, zapisów umów czy informacji personalnych może sprowadzić na przedsiębiorstwo bardzo poważne konsekwencje natury nie tylko finansowej, ale też prawnej.

Wdrożenie systemu RFID w przedsiębiorstwie należy zatem traktować jako kluczowy element poprawy bezpieczeństwa obiegu i wymiany danych. Pozwoli to drastycznie zmniejszyć ryzyko zarówno wycieku, jak i uzyskania nieuprawnionego dostępu do wymagających ścisłej ochrony sektorów zakładu.

Rekomendowane rozwiązania z dziedziny technologii RFID

Szczególnie dobrze oceniane przez ekspertów są czytniki WAVE ID od rf IDEAS, które wraz z dedykowanym oprogramowaniem tworzą system gotowy do zaimplementowania w konkretnym środowisku.

Czytniki te są dobrze oceniane ze względu na łatwość obsługi, wysoki poziom niezawodności oraz funkcjonalność. Ponadto oferują one również możliwość  rozliczania i rejestracji czasu pracy.

Czytniki RFID marki rf IDEAS swoim klientom rekomendują eksperci RAControls, czołowego dostawcy zaawansowanych rozwiązań z dziedziny automatyki przemysłowej. Ze szczegółową ofertą RAControls można się zapoznać na stronie https://racontrols.pl/.

Poprzedni artykułJak wybrać firmę do spedycji międzynarodowej?
Następny artykułPrzewóz towarów niebezpiecznych i konsekwencje prawne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj