Spedycja z Polski do Niemiec – co i w jaki sposób transportujemy do zachodniego sąsiada?

Firmy spedycyjne są odpowiedzią na istotny wzrost znaczenia globalizacji, która powoduje zacieranie się granic pomiędzy danymi państwami. W konsekwencji proces ten sprzyja wymianie handlowej, która w przypadku Polski wciąż przybiera na sile. Naszym głównym partnerem gospodarczym są Niemcy, gdzie transportujemy szeroki zakres różnorodnych towarów. Czy charakteryzuje się spedycja z Polski do Niemiec? Poniżej przedstawiamy jej najważniejsze aspekty.

Czym jest firma spedycyjna?

Spedycja jest jednym z działów transportu, który w literaturze przedmiotu definiuje się jako przewóz ludzi, bądź ładunków na danym obszarze, przy wykorzystaniu dostępnych środków lokomocyjnych. Firmy spedycyjne nie tylko zajmują się profesjonalnym organizowaniem przewozu ładunków, ale również nadzorują przebieg logistycznych czynności mających na celu maksymalizację zysków.

Przedsiębiorstwa spedycyjne zarządzają działem transportu, zapewniając logistyczne zaplecze dla pracowników firm transportowych. Koordynowanie zadań ma przede wszystkim na celu ograniczanie strat związanych z nieefektywnym transportem.

Na polskim rynku istnieją Ponadto wyspecjalizowane firmy spedycyjne jak MW Spedition, której ofertę w zakresie spedycji z Polski do Niemiec znaleźć można tutaj: https://www.mw-spedition.com/spedycja-polska-niemcy/.

W jakich regionach Polski działają firmy spedycyjne?

Firmy spedycyjne zlokalizowane są przeważnie w pobliżu największych polskich miast. Siedziby przedsiębiorstw często znajdują się nieopodal autostrad i dróg szybkiego ruchu. Jednakże należy zaznaczyć, że lokalizacja firmy nie jest czynnikiem ograniczającym, gdyż coraz bardziej popularne staje się zdalne koordynowanie czynności transportowych. Wraz z rozwojem technologii informacyjnych, coraz mniejsze znaczenie ma lokalizacja siedziby.

W Polsce można zaobserwować istotny trend umieszczania siedzib firm logistycznych w największych zagłębiach przemysłowych. Z tej przyczyny najwięcej firm spedycyjnych można odnaleźć w Małopolsce i na Śląsku. Duże znaczenie ma również stolica, gdyż sama Warszawa odpowiada za 16% polskiego eksportu. Polskie spedycje charakteryzują się przede wszystkim wysoką jakością świadczonych usług. Przewóz towarów, przede wszystkim produktów spożywczych, wymaga odpowiedniego zaplecza logistycznego. Krajowe przedsiębiorstwa odnoszą znaczące międzynarodowe sukcesy.

Spedycja ciężarowa – na czym polega?

Spedycja ciężarowa polega na wykorzystaniu floty samochodów do przewozu towarów. Każdy samochód ciężarowy jest odpowiednio zabezpieczony i posiada inną specyfikację. Inaczej będzie wyglądał tir do przewozu zwierząt, inaczej natomiast samochodów przewożący niebezpieczne chemikalia.

Spedycja ciężarowa jest zdecydowanie najpopularniejszym sposobem transportu towarów z Polski do Niemiec. Dzięki licznym autostradom i drogom szybkiego ruchu, przewóz jest dobrze skoordynowany, nawet w przypadku substancji niebezpiecznych, w tym chemikaliów.

Czym jest spedycja kolejowa?

Wykorzystanie wagonów znajduje zastosowanie przede wszystkim w transporcie surowców produkcyjnych. Spedycja kolejowa zajmuje się regulowaniem transportu pociągów. Często wykorzystywana jest w połączeniu z innymi formami spedycji.

Spedycja kolejowa jest uznawana za najtańszą, jednakże wymaga ciągłej konserwacji torów i rozbudowy nowych torowisk. Polska spedycja również korzysta z tego środka transportu, przeważnie do przewozu wielkogabarytowych podzespołów.

Czym jest spedycja lotnicza?

Spedycja lotnicza polega na wykorzystaniu transportu powietrznego do przewożenia przesyłek. Co ważne, transport samolotowy jest powszechny w przypadku bardzo cennych rzeczy, jak dzieła sztuki. Jest najszybszym środkiem transportu, jednakże wymaga większych nakładów finansowych od pozostałych form spedycji.

Jednakże, w odniesieniu do Niemiec transport lotniczy wydaje się wciąż za mało opłacalny. Rozwinięta infrastruktura drogowa i kolejowa powodują, że koszty transportu lotniczego są mało konkurencyjne. Wszystko natomiast może się zmienić po powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego zlokalizowanego w sercu Polski. Połączenie tego kompleksu z międzynarodowym portem we Frankfurcie może zmienić oblicze polskiej spedycji.

Spedycja z Polski do Niemiec – co transportujemy?

Polska jest bardzo ważnym partnerem handlowym Niemiec, a spedycja z Polski do Niemiec jest jednym z głównych czynników potęgi polskiego eksportu. Krajowe przedsiębiorstwa eksportują głównie mięso i produkty spożywcze w ogromnych ilościach. Wysoka jakość polskiej żywności znajduje wielu miłośników za zachodnią granicą. Ponadto Polska jest ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw części i podzespołów mechanicznych. Nie można również zapomnieć o istotnych polskich surowcach, jak miedź, na którą popyt rośnie z roku na rok.

Jak widać, Polska eksportuje do Niemiec bardzo dużo zróżnicowanych towarów. Z tej przyczyny przed krajowymi firmami spedycyjnymi stoi niełatwe zadanie dotyczące logistycznych kwestii przewożenia towarów.

Poprzedni artykułLogistyka magazynowa w Twojej firmie może być efektywniejsza
Następny artykułBusy Dolny Śląsk – Niemcy: jak dojechać szybko, wygodnie i bez przesiadek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj