Regały magazynowe, czyli najlepszy sposób na usprawnienie pracy każdego magazynu

regaly-magazynowe

Składowanie towarów, czy to na potrzeby własne, czy przeznaczonych do dalszej dystrybucji, to bardzo ważne zadanie, jakie stoi przed właścicielem magazynu. Konieczne jest tutaj zadbanie z jednej strony o bezpieczeństwo towarów (poprzez zapewnienie im odpowiednich warunków przechowywania), a z drugiej o komfortowe warunki pracy i jej odpowiednie tempo. Można to osiągnąć wyłącznie dzięki dobrze dopasowanym regałom magazynowym. Okazuje się, że regał regałowi nierówny, co wyjaśniamy w naszym artykule.

Rodzaje regałów magazynowych

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszystkie regały magazynowe są dokładnie takie same. W rzeczywistości jednak istnieją między nimi znaczne różnice konstrukcyjne, które mają decydujący wpływ m.in. na to, jakie towary można na nich składować. Rodzaj regału determinuje również to, czy do umieszczania towarów na półkach musimy użyć specjalistycznego sprzętu (np. wózka widłowego, podnośnika samojezdnego) czy też możemy robić to ręcznie.

Szukając uniwersalnego regału do magazynu na pewno warto zwrócić uwagę na regały paletowe, które są przeznaczone do składowania na nich różnych towarów, w zależności od przeznaczenia konkretnego magazynu. Regały paletowe wykonuje się z profili zamkniętych tworzących pionowe ramy i poziome belki (czyli trawersy). Ważną zaletą jest wysoki udźwig – obciążenie na pole może wynosić nawet do 30000 kg. Więcej o regałach paletowych możesz przeczytać na stronie producenta https://www.ltm-regaly.pl/regaly-paletowe/.

Ciekawym rodzajem regału magazynowego jest regał wysokiego składowania, który zgodnie z nazwą służy do przechowywania na nim towarów na znacznej wysokości – nawet do 15 metrów. Jest to zatem najlepszy wybór do magazynu o dużej kubaturze.

W mniejszych magazynach, w których dominuje obsługa ręczna, dobrze sprawdzają się regały półkowe. Są dość niskie (do 7 metrów), dzięki czemu składowane na nich towary są łatwo dostępne dla pracowników. Takie regały najczęściej można znaleźć w sklepach, hurtowniach, warsztatach, archiwach, bibliotekach etc.

W profesjonalnych przestrzeniach magazynowych nie może zabraknąć regałów wjezdnych, które wpisują się w podstawowe systemy zarządzania pracą magazynu – czyli LIFO i FIFO. Tutaj szczególną uwagę warto zwrócić na regały przepływowe, które świetnie sprawdzają się w magazynach charakteryzujących się dużym i szybkim przepływem towarów (np. do składowania produktów spożywczych, farmaceutycznych etc.).

W magazynach, w których składowane są ciężkie towary dłużycowe, najlepszym rozwiązaniem są regały wspornikowe. Można na nich przechowywać m.in. rury, profile, pręty, ale też różnego rodzaju płyty. Specyfiką regałów wspornikowych jest bardzo łatwy montaż i tym samym możliwość perfekcyjnego dopasowania do konkretnego magazynu.

Dlaczego prawidłowy dobór regałów magazynowych jest tak ważny?

Celem inwestycji w regały magazynowe jest poprawienie funkcjonalności zaplecza firmy, a także ułatwienie i przyspieszenie pracy osób zatrudnionych na magazynie. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo – tak ludzi, jak i składowanych towarów.

Każdy magazyn ma swoją specyfikę wynikającą chociażby z rodzaju przechowywanych w nim towarów, kubatury pomieszczenia, wyposażenia oraz skali rotacji towarów. Dlatego regały magazynowe muszą zostać idealnie dopasowane pod kątem każdego z tych aspektów.

Modułowa konstrukcja regałów umożliwia bezproblemowe dostosowanie ich do konkretnego pomieszczenia, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, wprowadzając do magazynu idealny porządek i tym samym realnie poprawiając wydajność pracy.

Zamów regały magazynowe idealnie odpowiadające na potrzeby Twojej firmy

Szeroki wybór regałów magazynowych, wszystkich omówionych wcześniej rodzajów, znajdziesz w ofercie firmy LTM. To jeden z liderów polskiego rynku rozwiązań logistycznych, dostarczający regały najwyższej jakości, których parametry mogą zostać ściśle dopasowane do potrzeb klienta.

Z pełną ofertą regałów magazynowych LTM możesz się zapoznać na stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/regaly-magazynowe/.

Poprzedni artykułProducent pojemników plastikowych
Następny artykułPodnośniki koszowe w centrach logistycznych i magazynach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj