Nylonowe liny – odkryj zupełnie nową jakość holowania

Poznaj zupełnie nową jakość holowania pojazdu dzięki linom z nylonu-66. Czy już o nich słyszałeś? Jeżeli nie, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Rewolucyjny materiał może odmienić dotychczasową jazdę off-road. Zapraszamy do lektury.

Liny do wyciągarek samochodowych

Jeżeli mielibyśmy wymienić dwie rzeczy, który każdy off-roadowiec powinien mieć ze sobą podczas wypraw na ekstremalne trasy, będą to wyciągarki oraz liny. Liny do wyciągarek można podzielić między innymi ze względu na materiał, z którego są wykonane. A są to:

  • liny stalowe
  • liny syntetyczne

Liny stalowe są niezwykle wytrzymałe i bardzo mocne, ale jednocześnie cechują się małą elastycznością. Używając ich bez rękawiczek istnieje spore ryzyko pokaleczenia się. Sprawdzają się więc wyłącznie w ekstremalnych przypadkach.

Liny syntetyczne to o wiele bardziej popularne rozwiązanie, chociaż również do niedawna uznawane za mało bezpieczne. Na szczęście, rynek oferuje zupełnie nowe rozwiązanie – liny kinetyczne z syntetycznego nylonu-66. To najbardziej trwałe i najbezpieczniejsze rozwiązanie ze wszystkich.

Liny kinetyczne – czy warto?

Standardowe liny kinetyczne rozciągają się na około 20-30%. Z jednej strony, możemy dzięki temu uzyskać większy „zasięg”. Pamiętajmy jednak, że gdy napięta lina się urwie, może spowodować to całkiem sporo zniszczeń. Wystarczy wyobrazić sobie linę, która nagle odrywa się od samochodu i z zawrotną prędkością pędzi prosto na nas. Kierowcy samochodów off-roadowych już od jakiegoś czasu zmagali się z linami, szukając najlepszego rozwiązania, który będzie bezpiecznym zamiennikiem. Dobra wiadomość jest taka, że właśnie coś takiego powstało – oto kinetyki z nylonu-66!

Nylon-66 – co to jest?

Nylon-66 to specjalny rodzaj poliamidu lub nylonu, który składa się z dwóch monomerów. Każdy z nich zawiera 6 atomów węgla – co przekłada się na jego nazwę 66.

Nylon-66 uchodzi za rewolucyjny materiał w kwestii lin holowniczych. Do jego największych zalet należy o wiele większa wytrzymałość włókien, dzięki czemu można bezpieczniej i efektywniej eksploatować linę.

Materiał jest o wiele mniej podatny na zerwania, w przeciwieństwie do istniejących kinetyków. Lepiej radzi sobie z mechanicznym naciąganiem liny, nie tracąc przy tym swojej elastyczności. Korzystanie z takiej liny jest o wiele bezpieczniejsze, przez wzgląd na mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia. W przeciwieństwie na przykład do lin stalowych, których zerwanie może poważnie pokaleczyć.

Liny kinetyczne z nylonu-66 są trwałe, lepiej reagują na wszelkie otarcia i inne uszkodzenia mechaniczne, które podczas wyciągania zdarzają się dosyć często. Lepsza trwałość liny sprawia, że nie musisz już obawiać się o jej przerwanie. Daje to większy komfort użytkowania i niweluje konieczność częstego zakupu nowej liny.

Zalety nylonu-66

Do zalet tego trwałego tworzywa można zaliczyć jeszcze mniejsze wchłanianie wilgoci i chemikaliów. Nie będzie się również zużywał podczas wystawiania na działanie czynników zewnętrznych. Wydłuża się nie tylko żywotność liny, ale zwiększa także komfort jej przechowywania. Po latach użytkowania nie musisz obawiać się o zwiększenie jej objętości, jak to ma miejsce w przypadku zwykłych lin.

Przygotowując się do wyprawy utartymi szlakami warto zadbać o każde miejsce w bagażniku. Lepiej postawić na linę, która będzie zajmowała mniej miejsca. Lina wykonana z nylonu-66 to zatem idealne rozwiązanie dla miłośników ekstremalnej jazdy. To bezpieczny, trwały i wygodniejszy zamiennik dotychczasowych syntetyków, który warto rozważyć kompletując podstawowe akcesoria off-roadowe. Wtedy, w razie trudności o wiele lepiej poradzisz sobie w każdych okolicznościach.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykułJakich dokumentów potrzebujesz do wyrejestrowania auta?
Następny artykułCzym kierować się przy wyborze wózka widłowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj