Nietypowy przedmiot a wysyłka kurierska. Na co zwrócić uwagę?

Szklane przedmioty, cenny papier, nietypowe kształty – wszystko to sprawia, że zlecenie usługi kurierskiej tego typu będzie nieco utrudnione. Choć oczywiście jest możliwe, w szczególny sposób zadbać trzeba o właściwe zapakowanie danej rzeczy oraz przygotowanie przesyłki. Oto poradnik, na co zwrócić uwagę przygotowując niestandardową paczkę kurierską.

Jak uniknąć uszkodzeń towaru podczas transportu?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by dopasować sposób zabezpieczenia przesyłki do typu dowożonego towaru.

Bardzo często kurier przewozi sprzęt elektroniczny. Jeśli nadawany jest on przez sklep internetowy, zwykle można liczyć na folię bąbelkową czy inne sposoby ochrony urządzenia. Gdy jednak wysyłka ma charakter prywatny, należy zwrócić dużą uwagę m.in. na jakość kartonu. Powinien być on sztywny; jego konstrukcja musi być na tyle twarda, by znajdujący się wewnątrz produkt nie był narażony na uszkodzenie wywołane ewentualnym przewróceniem czy uderzeniem. Karton nie może być zbyt mały, bo zabraknie swoistej amortyzacji – przestrzeni pomiędzy towarem a zewnętrzną warstwą. Nie powinien być również zbyt duży, bo wtedy należy wypełnić go dodatkowym usztywnieniem o właściwościach zabezpieczających.

Oczywiście nie można zapomnieć o solidnej warstwie zabezpieczającej przed zarysowaniami folii. Jeśli paczka zawiera kilka elementów, warto zadbać o to, by zostały one dodatkowo rozdzielone tekturą. W ten sposób dodatkowo można ograniczyć ryzyko uszkodzeń powstałych po uderzeniu jednego elementu w drugi.

W sytuacji, gdy sprzęt elektroniczny jest dostarczany wraz z dokumentacją – np. potwierdzeniem sprzedaży, gwarancją czy wskazówkami technicznymi użytkowania – wszystkie papierowe załączniki powinny zostać spakowane oddzielnie od towaru.

Papier i szkło – jak przygotować je dla kuriera?

Dość częstym przypadkiem jest wysyłka elementów papierowych – to np. kalendarze, planery biurkowe, plakaty firmowe oraz wszelkie inne elementy, które są narażone na uszkodzenie ze względu na swoją strukturę i niewielką wytrzymałość. W tym przypadku bardzo ważne jest, by dostarczać je np. w usztywnianej tubie zabezpieczającej – jeśli oczywiście sama forma wydruki na to pozwala. Trudno oczywiście schować tak kilkadziesiąt plannerów biurkowych. Jeśli jednak w grę wchodzi wysłanie kilkudziesięciu plakatów, można je ukryć w dostosowanym do tego opakowaniu, a następnie je zamknąć. Kurierzy nie powinni mieć problemów z tym, by zaakceptować tego typu przesyłkę.

Duże problemy wiążą się z wysyłką rzeczy szklanych. Są firmy kurierskie, które niechętnie patrzą na zlecenia zawierające tego typu zawartość. Nie wyklucza to jednak ich logistyki. Ważne, by je szczególnie dokładnie zabezpieczyć. Podstawową warstwą powinna być wytrzymała folia bąbelkowa – nie należy jej oszczędzać. Dodatkowo warto w miarę możliwości dodać do tego folię stretch, która korzystnie wpłynie na usztywnienie przedmiotu oraz dodatkowo amortyzuje potencjalne uderzenia podczas transportu. Inną kwestią jest karton, do którego należy włożyć szkło dostarczane kurierowi. Im sztywniejszy, tym będzie lepszy – powinien być wykonany z materiału o podwyższonej twardości konstrukcyjnej.

Dodatkowo – w przypadku szkła – należy zaznaczyć na opakowaniu, że wewnątrz znajduje się przedmiot, który wymaga szczególnej ostrożności. Uwagę na to zwracają m.in. naklejki – etykietki z ostrzegawczą informacją “Uwaga, szkło”.

Poprzedni artykułPrzewóz odpadów, żywności i produktów zwierzęcych – poznaj wymagania transportowe
Następny artykułWybór usługi magazynowania i przeładunku towaru podczas transportu drogowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj