Limity prędkości w Polsce – Wysokości mandatów za przekroczenie prędkości

Pomimo iż prędkości na drogach są regulowane przepisami i stawiane są przy drogach znaki ostrzegawcze, wciąż nagminnie są one ignorowane. Przekraczanie dozwolonej prędkości grozi nie tylko wypadkiem, ale również karą pieniężną i utratą prawa jazdy, lub naliczenie punktów karnych. Wszystkie te sankcje mimo sporej groźby na niektórych kierowcach nie robi wrażenia, aż do momentu ich odczucia na własnej skórze. I zwykle już jest za późno, by karze zapobiec.

Polak mądry po szkodzie?

Prawda zawarta w tym przysłowiu jest smutna. A przecież lepiej byłoby „dmuchać na zimne” niż doznać szkody i dopiero wówczas zacząć uważać.

Kary za przekraczanie prędkości są bezwzględne i nie ma mowy o odstąpieniu od wypisanego mandatu i innych sankcji. Prawo jazdy może nam być nawet zatrzymane chociażby na trzy miesiące, jeżeli przekroczymy 50 km/h w terenie zabudowanym. Oczywiście nie tylko taki jest skutek naszej brawury. Dodatkowo jest mandat w wysokości 500- 600 zł. i 8 pkt. karnych. A w razie szczególnych uchybień można stracić prawo jazdy na kilka lat, lub na zawsze.

Po przekroczeniu choćby 10 km/h bez względu na rodzaj trasy, po której jedziemy otrzymamy mandat wówczas jest niewielki, bo 50 zł. Ale przekraczając prędkość w przedziale 11- 20 km/h, to już jest 100 zł i 2 pkt. karne.

21- 30 km/h od 100 do 200 zł mandatu oraz 4 pkt. karne.

31- 40 km/h od 200 do 300 zł. kary i 6 pkt.

41- 50 km/h od 300 do 400 zł i 8 pkt.

Powyżej kara sięga od 400 do 500 zł i 10 pkt. karnych.

Na zawsze odebrane prawo jazdy może być wówczas, gdy brawurową jazdą spowodujemy bardzo poważny wypadek drogowy, lub wsiedliśmy za kierownicę pod wpływem alkoholu, bądź narkotyków.

Czy warto?

Narażanie się na takie kary są lekkomyślnością. To zresztą nie jedyny powód, by trzymać się przepisów. Dużo groźniejsze w skutkach są wypadki drogowe z udziałem ludzi. Trwałe kalectwo, trauma, śmierć.

A jeżeli nasz samochód ma mały silnik, wciśnięcie pedału gazu do oporu spowoduje znacznie szybsze spalanie paliwa i częściej trzeba bak napełniać. Wówczas lekkomyślnie tracimy cenne złotówki, które, jadąc zgodnie z przepisami, nadal byłyby w naszym portfelu.

Zmienność ograniczeń

Pamiętajmy, iż pomimo odpowiednich znaków o ograniczonej prędkości, musimy wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Gdy zaczyna padać deszcz nawierzchnia staje się śliska, dłużej trwa linia hamowania, łatwiej stracić panowanie nad kierownicą. Uważajmy także podczas innych warunków pogodowych (śnieżyca, mgła, oślepiające słońce, noc i reflektory z naprzeciwka jadących samochodów itp.).

Poprzedni artykułBadanie techniczne samochodu – o co chodzi?
Następny artykułTransport gabarytowy, co to jest?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj