Jaką nawigację GPS wybrać?

Polski krajobraz coraz bardziej jest poprzecinany nowymi drogami dojazdowymi. W zastraszającym tempie powstają obwodnice wokół miast, autostrady z zawiłymi pętlami, co przyprawia nas o stres. Jeżeli nie mamy żadnej mapy samochodowej i nie znamy nowych dróg, a obok nas nie ma nikogo, kto dobrze by nas pokierował, to mamy problem. Decydując się jechać starymi, dobrze znanymi szlakami, możemy trafić do ślepego zaułka, ponieważ  w pewnym momencie ulica niegdyś prowadząca do celu okazuje się zamknięta.

Którędy do celu?

Budowane nowe autostrady są doskonałą alternatywą na to, by dużo szybciej przejechać z punktu A do punktu B, ale gdy znajdziemy się na pętlach, które zawile prowadzą nie wiadomo dokąd, warto mieć przy sobie odpowiedni sprzęt, który wskaże nam odpowiedni zjazd. Pędząc autostradą, nie mamy możliwości zatrzymania się i dyskutowania nad rozłożoną na masce samochodu mapą. Nasze decyzje muszą być natychmiastowe.

Aktualna nawigacja GPS to doskonały ratunek w wielu opresjach zmierzającego do celu kierowcy. Nawigacja musi być stale uaktualniana, gdyż co jakiś czas kolejna część autostrady, obwodnicy, pętli, bądź dojazdówki są oddawane do użytku, inne zaś drogi zamykane z powodu remontów. Do celu zawsze z nawigacją.

Telefon

Komórkowy telefon ma już tak wiele funkcji, że już samo jego posiadanie (pod warunkiem działającego internetu) wyratuje nas z opresji. Mapa doskonale poprowadzi nas od miejsca startu do mety. Pokaże nam długość drogi, przewidywany czas jej przebycia, i wyświetli nasz pojazd zieloną kropką, ale gdy będziemy na autostradzie dojeżdżać do pętli, wówczas nie zobaczymy dokładnie, na który pas mamy się wpasować i przejechanie zjazdu murowane a co za tym idzie nadrabianie kilometrów, by zawrócić i znów przyłożyć się do zjazdu. Ta nawigacja GPS jest milcząca. Np. nie poinformuje: „Trzymaj się lewego pasa, chwilę potem zjedź na drugi pas po prawej”.

Telewizorek

Najlepiej do wskazywania drogi posłuży się sprzęt specjalnie do tego celu stworzony. Wygodny uchwyt, który przymocujemy do przedniej szyby lub kokpitu i ekran w postaci małego telewizorka z mapą i głosem spikera będzie nas informował dokładnie jak jechać. Wybieramy taką nawigację GPS, która najlepiej odwzorowuje mapę, jest przejrzysta i dokładna. Najważniejsze w naszej nawigacji jest jej aktualność. Nie ma sensu kupować takiej z drugiej ręki, niemającej uaktualnienia, gdyż możemy pomimo jej posiadania zabłądzić.

Poprzedni artykułKontrola drogowa, jak ją przeżyć?
Następny artykułDobra mapa, jak ją znaleźć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj