Profesjonalna firma logistyczna zawsze dostosowuje sposób realizacji zlecenia do jego specyfiki. Innymi słowy, każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie. Jest to szczególnie ważne, kiedy chodzi o transport ładunków niebezpiecznych, wymagających niewątpliwie szczególnej troski. Warto wyjaśnić, na czym on polega i jakich zasad trzeba przestrzegać.
Transport ładunków niebezpiecznych, czyli jakich?
Na początku należy wyjaśnić, czym są ładunki niebezpieczne. Otóż w ten sposób określa się wszystkie materiały ujęte w konwencji ADR z 1957. Mowa o konwencji podpisanej w Genewie, której zadaniem było ustandaryzowane zasad przewozu towarów niebezpiecznych. Ujęto tam wszystkie materiały, które w jakikolwiek sposób mogą być zagrożeniem po zetknięciu z człowiekiem. Tym samym konwencja dotyczy na przykład:
- materiałów promieniotwórczych,
- materiałów żrących,
- materiałów trujących,
- materiałów zapalnych,
- materiałów samozapalnych
- materiałów wybuchowych,
- materiałów utleniających,
- i wielu innych.
Ładunki o których mowa muszą być odpowiednio zabezpieczone. Chodzi tutaj między innymi o właściwe pakowanie i przewóz odpowiednim środkiem transportu. Ponadto niezbędne są również właściwe oznaczenia. Pojazd przewożący materiały niebezpieczne powinien być oznaczony pomarańczowymi prostokątami. Jeden prostokąt trafia na przód pojazdu, a drugi jest montowany w jego tylnej części. Dzięki temu każdy uczestnik ruchu wie, że dany pojazd realizuje transport ładunków niebezpiecznych.
Transport ładunków ADR krok po kroku
Warto w tym miejscu zauważyć, że transport ładunków niebezpiecznych często określa się transportem ADR. Określenie to zaczerpnięto ze skróconej nazwy konwencji określającej zasady przewożenia towarów stanowiących zagrożenie dla ludzi.
Należy zaznaczyć, że transport ładunków niebezpiecznych zawsze powinien być realizowany przez specjalistyczną firmę. Zatem realizacja transportu zaczyna się od zapoznaniu się firmy z danym zleceniem. Każdy materiał wymaga zastosowania nieco innych środków bezpieczeństwa, dlatego etap ten jest bardzo ważny. Kiedy uda się już zapoznać z danym materiałem, można nakreślić plan transportu. Następnie jest on przedstawiany klientowi, a po akceptacji można przejść do przygotowań.
Przygotowania polegają na zwołaniu zespołu i zebraniu sprzętu niezbędnego do załadunku towaru. Później ustala się konkretny termin transportu. Dochodzi do załadunku, po czym kierowca rusza w trasę z niebezpiecznym ładunkiem. Jego trasa powinna być na bieżąco monitorowana. Nowoczesne systemy GPS sprawiają, że jest to dzisiaj bardzo proste. W przypadku niebezpiecznych ładunków nadzór jest absolutnie niezbędny.
Po dotarciu na miejsce dochodzi do ostrożnego rozładunku z użyciem profesjonalnego sprzętu. Od tego momentu firma logistyczna nie ponosi już odpowiedzialności za zabezpieczenie ładunku.
Transport ładunków niebezpiecznych jest zjawiskiem powszechnym. Przestrzeganie określonych reguł gwarantuje bezpieczeństwo. Dlatego też warto korzystać z usług profesjonalnych firm. Poza tym jednoznacznie nakazują tego przepisy prawne.