Jak wybrać firmę do spedycji międzynarodowej?

Spedytor jest potrzebny praktycznie każdej firmie, która chce prowadzić handel za granicą. Powinien posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności, aby zapewnić sprawny i bezpieczny transport międzynarodowy, magazynowanie towarów, odprawę celną i świadczyć wiele innych usług.

Firma zajmująca się spedycją międzynarodową jest niezwykle ważnym partnerem biznesowym, z którym współpraca znacznie ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej. Efektywność, szybkość i obsługa klienta to tylko niektóre z wielu cech, jakie powinny mieć najlepsze firmy logistyczne.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze międzynarodowego spedytora? Ważne są indywidualne preferencje, ale też ogólne kryteria. Można do nich zaliczyć: kompleksowość i doświadczenie przewoźnika, posiadany tabor pojazdów, znajomość przepisów prawnych, a także jasne zasady współpracy i gwarancje.

Kompleksowość i doświadczenie przewoźnika

Bardzo ważne jest, aby wybrać firmę zajmującą się spedycją międzynarodową, która ma duże doświadczenie na rynku. Przewoźnik powinien działać globalnie i posiadać sieć kontaktów w różnych krajach.

Istotne jest również, aby zajmował się transportem różnych towarów. Każda branża ma inne wymagania dotyczące przewozu ładunków, a więc spedytor musi zrozumieć specyficzne potrzeby Twojej firmy i dostosować się do nich.

Dowiedz się więcej o usługach transportowych Bial-Mich

Bial-Mich to doświadczona firma, która zajmuje się spedycją krajową i międzynarodową. Zakres świadczonych usług jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi: przewozy chłodnicze, transport towarów niebezpiecznych, transport multimodalny, kolejowy, odprawy celne, a także załadunek i przeładunek towarów.

Kluczową kwestią przy wyborze spedytora powinna być kompleksowość świadczonych usług. Operator spedycyjno-logistyczny powinien zajmować się całością spraw związanych z łańcuchem dostaw, czyli magazynowaniem, załadunkiem towarów, dostawą do klienta końcowego oraz przygotowaniem niezbędnej dokumentacji.

Zapewnia to wiele korzyści. Przede wszystkim możesz skupić się na podstawowej działalności i pozyskiwaniu nowych klientów. Najważniejszą jednak zaletą jest optymalizacja kosztów i zwiększenie zysków ze sprzedaży.

Tabor pojazdów

Firma transportowa powinna również dysponować odpowiednią flotą pojazdów. Choć należy też pamiętać, że spedycja międzynarodowa ma swoją specyfikę i często spedytor będzie korzystał z usług podwykonawców.

Niemniej flota ciągników siodłowych wraz z naczepami często jest wykorzystywana w transporcie międzynarodowym, szczególnie do krajów znajdujących się blisko Polski.

Kluczową sprawą jest również to, aby firma spedycyjna miała do dyspozycji różne rodzaje pojazdów, w tym chłodnie, cysterny oraz inne pojazdy specjalistyczne.

Kolejna kwestia to dodatkowe wyposażenie ciężarówek. Na przykład chłodnie powinny posiadać technologię pozwalającą utrzymać odpowiednią temperaturę w naczepie podczas transportu.

Jeszcze innych środków wymaga przewóz towarów niebezpiecznych (ADR). Do tego typu ładunków są zaliczane między innymi paliwa płynne i gazowe transportowane w odpowiednich cysternach.

W spedycji międzynarodowej wykorzystuje się również transport multimodalny. Ma on najczęściej zastosowanie przy dostarczaniu towarów na inny kontynent. Polega na połączeniu przynajmniej dwóch rodzajów transportu, na przykład kołowego i morskiego.

Transport multimodalny jest opłacalny pod względem ekonomicznym, a także przyjazny dla środowiska. Pozwala na bezpieczne i efektywne dostarczanie ładunków na bardzo duże odległości.

Znajomość prawa i aktualnych przepisów

Firma spedycyjna powinna zatrudniać specjalistów, którzy mają dużą wiedzę i doświadczenie. Transport międzynarodowy wymaga znajomości przepisów związanych z obrotem towarowym w poszczególnych krajach.

Na przykład inny system prawny obowiązuje w Unii Europejskiej niż w Stanach Zjednoczonych czy Rosji. Spedytor musi więc posiadać specjalistyczną wiedzę i na bieżąco ją aktualizować.

Klienci Bial-Mich zawsze mogą liczyć na profesjonalną obsługę przy każdym zleceniu. Planowanie transportu zawsze odbywa się z uwzględnieniem przepisów obowiązujących w danym kraju.

Ponadto agenci celni dysponują fachową wiedzą na temat przepisów celnych, wymagań prawnych i niezbędnej dokumentacji.

Zajmą się również regulowaniem opłat celnych, odprawami oraz innymi zadaniami związanymi z przemieszczaniem towarów na całym świecie. Sprawdzony i wielojęzyczny zespół znakomicie wywiązuje się ze swoich zadań w trakcie międzynarodowych spedycji.

Jasne zasady współpracy i pisemne gwarancje

Umowa ze spedytorem powinna być sporządzona na piśmie, dzięki czemu dokładnie wiadomo, za co ponosi odpowiedzialność. Taki dokument określa między innymi cenę za transport, zakres świadczonych usług oraz zasady gwarancji.

Podpisując umowę, upewnij się, że wszystko jest dla Ciebie jasne. W przypadku wątpliwości, poproś o wyjaśnienie. Transparentne zasady współpracy są bardzo ważne, ponieważ pozwalają uniknąć w przyszłości nieporozumień i błędów. Dokładnie wiesz, czego możesz spodziewać się po firmie, która oferuje spedycję i transport międzynarodowy.

Poprzedni artykułHale chłodnicze – podstawowe wymogi
Następny artykułSystemy RFID, czyli akcent na bezpieczeństwo danych w przedsiębiorstwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj