Jak przygotować paczkę do transportu?

Coraz wyższa jakość usług transportowych wpływa na kondycję paczek przesyłanych za pomocą różnych firm i obecnie problemy ze zniszczeniem lub zaginięciem ładunku zdarzają się znacznie rzadziej. Trudności mogą jednak wystąpić, gdy nadawca nie zadba o właściwe przygotowanie paczki. Istnieje kilka ogólnych reguł co do pakowania przesyłek, poza tym większość firm kurierskich ma własne wytyczne – należy się z nimi zapoznać przed skorzystaniem z usługi.

Wymiary i waga paczki

Firmy kurierskie dostarczają paczki różnych rozmiarów, ale nie robią tego bez limitu. Przeważnie można spotkać się z dwoma rodzajami wymiarów – standardowymi i niestandardowymi. Standardowe ujęte są w tabelach i cennikach, dzięki czemu łatwo jest sprawdzić, ile kosztuje przesyłka o takim i takim rozmiarze oraz określonej wadze. Wymiary niestandardowe są przeważnie wyceniane albo według podanego kryterium ogólnego, albo podczas nadawania paczki, indywidualnie.

Dla własnej wygody i uniknięcia zdziwienia przy wysyłce, należy odpowiednio wcześniej sprawdzić, ile waży paczka, jakie są jej wymiary i czy mieści się w konkretnej kategorii. Cena zawsze będzie trochę wyższa, gdy korzysta się z punktu udostępniającego usługi kurierskie, albo gdy kurier podjeżdża po paczkę poza region, w którym pracuje.

Zabezpieczenia i zawartość przesyłki

Chociaż kurierzy starają się dbać o to, by żadna z przesyłek nie ucierpiała podczas dostawy, klient ma obowiązek właściwie paczkę opakować. Niektóre firmy mają co do tego wymagania, podobnie jak zakres wymiarów podane w regulaminie. Można np. spotkać się z wymogiem co do stosowanych materiałów zabezpieczających, wśród których może znaleźć się karton, a nie może np. folia. Czasami paczka musi mieć przynajmniej jedną powierzchnię w jednym kolorze lub konkretnie białą, żeby można było umieścić tam dane odbiorcy.

To, co będzie znajdowało się wewnątrz opakowania, również podlega pewnym obwarowaniom. Większość firm zabrania transportu żywych zwierząt, broni, żywności itd. – trzeba sprawdzić w regulaminie, zanim podejmie się próbę nadania paczki z taką zawartością. Jeśli przesyła się coś cennego, należy wykupić ubezpieczenie, może przydać się też naklejka typu „ostrożnie”. Zawartość powinna zostać tak opakowana, by nie wysypywała i nie wylewała się z paczki, gdyż takie zdarzenie zazwyczaj doprowadza do zatrzymania przesyłki w jednym z punktów na trasie.

Poprzedni artykułJak nie zasnąć za kierownicą?
Następny artykułJak oszczędzać paliwo?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj