Firma spedycyjna, czym się zajmuje?

Obecnie istnieje coraz więcej firm spedycyjnych. Jest to prężnie rozwijająca się dziedzina, a zakładanie firm spedycyjnych stało się naprawdę popularne. Ale czym tak naprawdę jest firma spedycyjna? Czym się taka firma zajmuje i jakie są jej główne zadania?

Czym jest firma spedycyjna?

Spedycja to taka dziedzina działalności, która polega na zaplanowaniu i zorganizowaniu przewozu towaru. Przewóz taki odbywa się poprzez specjalnie dobrany środek transportu, w konkretnym czasie i z konkretnego miejsca odbioru do miejsca dostawy. Taki transport może odbywać się z każdego miejsca na ziemi do każdego innego miejsca dostawy. Ładunki, jakie mogą być transportowane, są w zasadzie przeróżne. Mogą to być: surowce, towary, ludzie, rośliny, zwierzęta czy dokumenty. Obecnie istnieje wiele firm spedycyjnych, które zajmują się tym w sposób profesjonalny i komercyjny.

Działalność firmy spedycyjnej jest o wiele szersza niż zwykłego przewoźnika. Firma spedycyjna zajmuje się jakby całym procesem transportu towaru. Obejmuje swoją opieką wszystkie działania, jakie zachodzą między nadawcą towaru, a jego odbiorcą. Firma spedycyjna ma za zadanie znaleźć odpowiedniego przewoźnika, załatwić wszelkie formalności, przygotować dokumenty, przygotowuje ładunek do transportu oraz ubezpiecza go odpowiednio. Można więc powiedzieć, że spedycja to taki cały logistyczny proces transportu ładunku.

Jakie rodzaje spedycji wyróżniamy?

Możemy wyróżnić różne rodzaje spedycji. W zależności od różnych cech charakterystycznych, jakie je określają. Jeśli chodzi o obszar spedycji, to możemy wyróżnić spedycję krajową i międzynarodową. Możemy także wyodrębnić dwa rodzaje spedycji, jeśli pod uwagę weźmiemy rodzaj transportu. Jest to spedycja gałęziowa, która używa tylko jednego środka transportu (może to być spedycja morska, kolejowa, lotnicza, samochodowa), a także spedycja intermodalna, gdzie konieczne jest użycie większej ilości środków transportu. To, jaki rodzaj spedycji zostanie zastosowany, zależy od wielu czynników.

Następny artykułCo oznacza numer VIN? Gdzie go można sprawdzić za darmo?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj