Duża paczka kurierem – możliwości i jej ograniczenia

Jak duża może być paczka wysyłana za pośrednictwem firmy kurierskiej? O ile nadawanie przesyłek, które są lekkie i nie zajmują wiele miejsca jest łatwe i bezproblemowe, znalezienie kuriera który podejmie duże i ciężkie opakowanie bywa sporym wyzwaniem. Bardzo pomocne w tym względzie jest wczesne oszacowanie kosztów przesyłki przez internet. Daje to z pewnością ogólny pogląd na to ile będzie kosztowała logistyka dużej paczki kurierem. A to właśnie cena jest najpoważniejszym problemem z perspektywy zleceniodawcy.

Niewątpliwie wielu przewoźników zakłada możliwość nadania przedmiotów, które są ciężkie, masywne i mają duże wymiary. Wiąże się to jednak również konkretnymi obostrzeniami. Firmy kurierskie precyzują dokładnie jakie paczki są w stanie podjąć ramach standardowych usług, a jakie są wykluczone – na przykład ze względu na nadmiernie dużą wagę przedmiotów.

Zastanawiając się, jak dużą paczkę można nadać u kuriera, trzeba pamiętać przede wszystkim różnicach, jakie są między przesyłkami standardowymi a niestandardowymi. Wszystkie firmy mają własne – często bardzo różniące się – klasyfikację obu rodzajów. Dla dobrej wyceny i oszacowania czy kurier w ogóle podejmie przesyłkę, przydatna jest precyzyjna platforma do składania zamówień.

Tak działa na przykład serwis KurJerzy.pl. Wpisując wagę i wymiary przesyłki oraz miejsce nadania i dostarczenia można przez internet zweryfikować nie tylko cenę usługi, ale też sprawdzić jaka firma w określonym terminie będzie gotowa do podjęcia zlecenia. Biorąc pod uwagę, że ceny i dyspozycyjność firm kurierskich są aktualizowane online, nadawca jest stanie szybko i sprawnie rozwiać wszystkie wątpliwości.

Waga przesyłki a możliwości kurierów

Odpowiedni wybór firmy kurierskiej jest szczególnie istotny ze względu na różnice w ich możliwościach logistycznych. Część firm dysponując jedynie lekkimi samochodami może podjąć wyłącznie paczki średniej wielkości. Inne gotowe są nawet do obsługi dużych zleceń paletowych, co jednak wymaga wcześniejszego zgłoszenia takiego zapotrzebowania.

Jakie są możliwie maksymalne wymiary paczek?

Jeżeli chodzi o standardowe przesyłki, wyraźnie widać jak duże są różnice pomiędzy poszczególnymi markami. DPD zakłada, że maksymalna waga paczki dostarczanej w standardowy sposób nie powinna być większa niż 31,5 kg. Na podobnym poziomie funkcjonuje DHL. Jeśli jednak sprawdzić możliwości innych firm logistycznych, będą one się różniły. FedEx w ramach przesyłki standardowej podejmie paczki do 35 kg. Z kolei UPS preferuje raczej przesyłki lżejsze, które nie ważą więcej niż 30 kg.

Inną kwestią jest obliczenie kubatury opakowania. DPD zakłada, że suma wysokości szerokości i długości przesyłki nie powinna być większa niż 300 cm, przy czym maksymalna długość jednego boku to 175 cm. Znacznie krótsze przesyłki dopuszcza DHL. W jego przypadku suma długości szerokości i wysokości nie powinna przekraczać 240 cm. Podobnie jest w przypadku FedEx. Bardzo liberalnie do wymiarów przesyłek podchodzi UPS. Suma wszystkich boków nie może przekroczyć 330 cm. Można więc założyć, że ta marka będzie najlepszym wyborem, jeśli w grę wchodzi wysłanie przesyłki bardzo długiej a jednocześnie relatywnie lekkiej. Tego rodzaju różnice pomiędzy firmami kurierskimi ważne są nie tylko kontekście możliwości podjęcia zlecenia, ale też wyceny usługi.

Poprzedni artykułTransport farmaceutyczny – jakie są zasady przewozu?
Następny artykułTransport kolejowy – wady i zalety

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj