Dozwolone prędkości na Polskich drogach

Minęły już te czasy, kiedy można było rozwijać duże prędkości na drogach. Nie wolno już cisnąć gazu do dechy, ile tylko nasz wóz jest w stanie wyciągnąć. Skończyło się gnanie autostradą 200 km/h. Obecnie mamy ograniczenia prędkości ściśle przestrzegane, monitorowane przez zamontowane kamery przy drogach szybkiego ruchu, a także wyrywkowo kontrolowane przez policjantów.

Ile wolno i gdzie?

Na autostradzie wolno nam rozwinąć prędkość do 140 km/h. Na drodze dwujezdniowej ekspresowej 120 km/h, natomiast na drodze o jednej jezdni ekspresowej już tylko 100 km/h. Prędkość 100 km na godzinę możemy rozwinąć również na drodze dwujezdniowej, dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu.

Nogę z gazu zdejmujemy jadąc po jednej dwukierunkowej jezdni i ograniczamy się do prędkości 90 km/h. W terenie zabudowanym w ciągu dnia możemy jechać co najwyżej 60 km/h, a nocą zwalniamy do 50 km/h.

Pomimo, iż odgórnie ustalone są normy prędkości, zawsze po prawej stronie drogi mamy ustawiony znak, informujący nas o tym. Zdarzają się również inne ograniczenia prędkości na danym odcinku drogi, dlatego tak ważne jest kontrolowanie pobocza i czytania znaków, oraz dostosowywania się do nich.

Przyczyny ograniczeń

Według statystyk główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Kierowcy lubią dociskać gaz do dechy, dzięki czemu czują sie wolni, podekscytowani, może bardziej szczęśliwi. Dociskanie gazu do oporu jest też powodowane złym nastrojem, nagłym odcięciem myśli od świadomości i zdrowego rozsądku. Jedziemy tak, bo nam wszystko jedno, bo sami zostaliśmy przez kogoś zranienie i pragniemy w ten sposób dać upust negatywnym emocjom.

Pirat drogowy to zmora wszystkich innych kierowców oraz pozostałych uczestników dróg. Ograniczenia prędkości na znakach drogowych powinny nam uświadamiać, że nie jesteśmy sami na drodze i musimy jechać zgodnie z przepisami. Jesteśmy wszakże odpowiedzialni nie tylko za samych siebie, ale również za pasażerów jadących z nami oraz za wszystkich poruszających się po tej drodze. Ustalona maksymalna granica prędkości  ma uchronić nas i innych przed ewentualnymi wypadkami drogowymi.

Innymi przyczynami ograniczeń może być rzeźba terenu, przebudowa drogi, śliska nawierzchnia, roboty na drodze itp.

jaki mandat za przekroczenie prędkości jaka prędkość na autostradzie jaka prędkość w terenie zabudowanym z jaką prędkością można holować samochód jaka prędkość na drodze ekspresowej

Poprzedni artykułJak zaplanować trasę?
Następny artykułPraca logistyka, na czym polega?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj