Badanie techniczne samochodu – o co chodzi?

Badanie techniczne jest bardzo często mylone z przeglądem technicznym. Badanie techniczne to obowiązkowe i przeprowadzane na stacjach diagnostycznych sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Po jego wykonaniu dopuszcza się badany pojazd do ruchu. Natomiast przegląd to sugerowana przez producenta kontrola w miarę nowego samochodu, połączona z wymianą części eksploatacyjnych.

Przeprowadzenie badania technicznego

Nowo zakupione auto na pierwsze badanie techniczne przyjeżdża po trzech latach od dokonania zakupu, a na kolejne badanie udaje się za dwa lata. Natomiast samochody pięcioletnie i starsze powinny przechodzić badanie techniczne raz w roku.

Badanie techniczne rozpoczyna się sprawdzenia zgodności danych z dowodem rejestracyjnym. Następnie dokonuje się kontroli dodatkowego wyposażenia, na przykład instalacji LPG lub CNG. Właściwa kontrola stanu technicznego obejmuje sprawdzenie:

– silnika, poprzez ustalenie możliwych wycieków, pomiar emisji szkodliwych związków,

– hamulców, gdzie badana jest siła i równomierność hamowania oraz działania hamulca ręcznego,

– układu kierowniczego poprzez badanie stopnia zużycia drążków kierowniczych,

– zawieszenia, badając luzy na elementach metalowo-gumowych,

– nadwozia, poprzez sprawdzenie stanu szyb i progów,

– ogumienia,

– oświetlenia,

– układu wydechowego,

– pasów bezpieczeństwa,

– wyposażenia obowiązkowego, np. trójkąt, gaśnica.

Usterki

Badanie techniczne pozwoli wykryć możliwe usterki w kontrolowanym pojeździe. Można je podzielić na 3 rodzaje:

– drobne, które nie mają wielkiego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz ochronę środowiska,

– istotne, które mogą naruszać bezpieczeństwo ruchu oraz wpływać na środowisko,

– stwarzające zagrożenie mają bezpośredni i natychmiastowy wpływ na otoczenie, w stopniu, który uniemożliwia eksploatację pojazdu, bez względu na okoliczności.

Każde uchybienie może zaliczać się do więcej niż jednej grupy usterek. To do diagnosty, przeprowadzającego badanie należy określenie, jak groźny dla ruchu jest dany błąd.

okręgowa stacja kontroli pojazdów stacja kontroli pojazdów warszawa stacja kontroli pojazdów poznań stacja kontroli pojazdów kraków stacja kontroli pojazdów wrocław stacja kontroli pojazdów łódź stacja kontroli pojazdów gdańsk stacja kontroli pojazdów szczecin stacje kontroli pojazdów stacja kontroli pojazdow okręgowa stacja kontroli pojazdów warszawa stacja kontroli pojazdów katowice okręgowa stacja kontroli pojazdów kraków stacja kontroli pojazdów olsztyn stacja kontroli pojazdów białystok stacja kontroli pojazdów bydgoszcz stacja kontroli pojazdów lublin stacja kontroli pojazdów piaseczno okręgowa stacja kontroli pojazdów wrocław stacja kontroli pojazdów gdynia stacja kontroli pojazdów ursynów stacja kontroli pojazdów toruń stacja kontroli pojazdów rzeszów okręgowa stacja kontroli pojazdów poznań

Poprzedni artykułKontrolka Check Engine – co oznacza kontrolka silnika?
Następny artykułLimity prędkości w Polsce – Wysokości mandatów za przekroczenie prędkości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj