Agencja celna Gdynia – zakres usług i sposób działania

peko agencja celna gdańsk

Przewóz towarów związany jest z wypełnianiem sporej liczby formalności i koniecznością poznania wielu prawnych reguł. Wcale jednak nie musimy tego robić sami – mogą nas w tym wyręczyć agencje celne. Wiesz już czym one są? Jak działają? Jeśli nie, sprawdź dalszą treść tego artykułu.

Co to jest agencja celna?

Urząd celny i agencja celna nie są tym samym! Wiele osób bardzo często myli te instytucje, co jest dużym błędem. Wyjaśniając to w prosty sposób, można uznać, że agencja celna jest pośrednikiem między urzędem celnym a podmiotem gospodarczym.

Warto dodać, że sprawy administracyjne także należą do działań agencji celnych, które załatwiają je w porozumieniu z firmami eksportującymi lub importującymi towary.

agencja celna gdańsk peko

Agencje celne – najczęstsze lokalizacje

Tereny blisko portów morskich oraz przygraniczne części państw są najbardziej pożądanymi lokalizacjami tego typu instytucji. Spowodowane jest to oczekiwaniami klientów – ci chętniej wybierają te firmy, które będą miały szybki dostęp do miejsca przekazania towaru do transportu. Przykładowo, agencja celna w Gdyni, innym nadmorskim mieście lub blisko granicy będzie miała większe obroty niż agencje celne w centralnej części kraju.

Agencja celna – jakie ma obowiązki?

Zakres obowiązków agencji celnej jest szeroki. Zadania instytucji nie ograniczają się tylko do pośrednictwa w komunikacji między klientem a urzędem celnym. Inne sprawy, w jakich może wyręczyć nas agencja celna, to m.in:

 • Przeładunki,
 • Magazynowanie,
 • Kwestie logistyczne,
 • Odprawy celne

Ciężko jest wskazać szczegółowy i konkretny zakres obowiązków, jaki wykonują agencje celne. Jest tak ze względu na fakt, że działają na zasadzie pełnomocnictwa – usługi zawsze będą się nieco różnić w zależności od zawartej umowy.

agencja celna gdynia peko

Agencja celna Gdynia – co znajduje się w ofercie Trójmiejskich firm?

Znając obowiązki i działanie agencji celnych, warto przyjrzeć się konkretnej ofercie jednej z firm działających jako agencja celna. Przykładem będzie PEKO Agencja Celna z siedzibą w Gdańsku. Z informacji na stronie oraz z rozmowy z konsultantem, można wywnioskować, że przedsiębiorstwo zajmuje się następującymi czynnościami:

 • realizacja zgłoszeń celnych, niekiedy z zastosowaniem procedur uproszczonych,
 • obliczanie kwot należności przywozowych i wywozowych,
 • wystawianie świadectwa pochodzenia – dokumentu, który świadczy o tym, że produkt przekraczający granicę pochodzi z kraju w którym został nadany,
 • kontrola znaków i deklaracji dotyczących akcyz,
 • uzupełnianie deklaracji o ewidencji obrotu,
 • działania logistyczne,
 • pomoc w przeładunku i magazynowaniu.
 • sprawdzanie oznakowania CE – wszystkie produkty objęte cłem muszą posiadać to oznakowanie, a uzyskanie go spoczywa na barkach producenta. Niektóre agencje celne pomagają w zrozumieniu procesu jego otrzymania i formalności z tym związanych.

agencja celna gdynia

Co daje nam współpraca z agencją celną?

Decydując się na współpracę z agencją celną, musimy liczyć się z pewnymi kosztami. Jest to warte swojej ceny, bo w zamian otrzymujemy szeroki wachlarz usług. Do najważniejszych zalet współpracy z agencją celną możemy zaliczyć:

 • Dostęp do doświadczonej kadry pracowników i nowoczesnego oprogramowania ułatwiającego kontrole towaru,
 • Brak konieczności zapoznawania się ze skomplikowanymi przepisami i regułami dotyczącymi transportu dóbr przez granicę,
 • Możliwość używania składów celnych – magazynów do przechowywania towarów bez konieczności płacenia należności celno-podatkowych. Jest to zgodne z prawem, dzięki temu, że składy zlokalizowane są w specjalnych strefach celno-skarbowych.

Słowem zakończenia, warto wspomnieć o tym, aby szczególnie uważać przy podpisywaniu umowy z agencją celną, bo nie wszystkie okazują się być uczciwe. Niestety zdarzały się sytuacje, w których klient nie znając swoich praw i obowiązków pozwalał na obciążanie go kosztami za niepotrzebne lub nieskuteczne działania. Nie decydujmy więc zbyt szybko i wybierajmy do współpracy tylko doświadczone agencje celne.

peko agencja celna gdynia

Poprzedni artykułSkrzyniopalety – metoda na łatwy transport
Następny artykułProducent pojemników plastikowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj