Przewóz towarów związany jest z wypełnianiem sporej liczby formalności i koniecznością poznania wielu prawnych reguł. Wcale jednak nie musimy tego robić sami – mogą nas w tym wyręczyć agencje celne. Wiesz już czym one są? Jak działają? Jeśli nie, sprawdź dalszą treść tego artykułu.
Co to jest agencja celna?
Urząd celny i agencja celna nie są tym samym! Wiele osób bardzo często myli te instytucje, co jest dużym błędem. Wyjaśniając to w prosty sposób, można uznać, że agencja celna jest pośrednikiem między urzędem celnym a podmiotem gospodarczym.
Warto dodać, że sprawy administracyjne także należą do działań agencji celnych, które załatwiają je w porozumieniu z firmami eksportującymi lub importującymi towary.
Agencje celne – najczęstsze lokalizacje
Tereny blisko portów morskich oraz przygraniczne części państw są najbardziej pożądanymi lokalizacjami tego typu instytucji. Spowodowane jest to oczekiwaniami klientów – ci chętniej wybierają te firmy, które będą miały szybki dostęp do miejsca przekazania towaru do transportu. Przykładowo, agencja celna w Gdyni, innym nadmorskim mieście lub blisko granicy będzie miała większe obroty niż agencje celne w centralnej części kraju.
Agencja celna – jakie ma obowiązki?
Zakres obowiązków agencji celnej jest szeroki. Zadania instytucji nie ograniczają się tylko do pośrednictwa w komunikacji między klientem a urzędem celnym. Inne sprawy, w jakich może wyręczyć nas agencja celna, to m.in:
- Przeładunki,
- Magazynowanie,
- Kwestie logistyczne,
- Odprawy celne
Ciężko jest wskazać szczegółowy i konkretny zakres obowiązków, jaki wykonują agencje celne. Jest tak ze względu na fakt, że działają na zasadzie pełnomocnictwa – usługi zawsze będą się nieco różnić w zależności od zawartej umowy.
Agencja celna Gdynia – co znajduje się w ofercie Trójmiejskich firm?
Znając obowiązki i działanie agencji celnych, warto przyjrzeć się konkretnej ofercie jednej z firm działających jako agencja celna. Przykładem będzie PEKO Agencja Celna z siedzibą w Gdańsku. Z informacji na stronie oraz z rozmowy z konsultantem, można wywnioskować, że przedsiębiorstwo zajmuje się następującymi czynnościami:
- realizacja zgłoszeń celnych, niekiedy z zastosowaniem procedur uproszczonych,
- obliczanie kwot należności przywozowych i wywozowych,
- wystawianie świadectwa pochodzenia – dokumentu, który świadczy o tym, że produkt przekraczający granicę pochodzi z kraju w którym został nadany,
- kontrola znaków i deklaracji dotyczących akcyz,
- uzupełnianie deklaracji o ewidencji obrotu,
- działania logistyczne,
- pomoc w przeładunku i magazynowaniu.
- sprawdzanie oznakowania CE – wszystkie produkty objęte cłem muszą posiadać to oznakowanie, a uzyskanie go spoczywa na barkach producenta. Niektóre agencje celne pomagają w zrozumieniu procesu jego otrzymania i formalności z tym związanych.
Co daje nam współpraca z agencją celną?
Decydując się na współpracę z agencją celną, musimy liczyć się z pewnymi kosztami. Jest to warte swojej ceny, bo w zamian otrzymujemy szeroki wachlarz usług. Do najważniejszych zalet współpracy z agencją celną możemy zaliczyć:
- Dostęp do doświadczonej kadry pracowników i nowoczesnego oprogramowania ułatwiającego kontrole towaru,
- Brak konieczności zapoznawania się ze skomplikowanymi przepisami i regułami dotyczącymi transportu dóbr przez granicę,
- Możliwość używania składów celnych – magazynów do przechowywania towarów bez konieczności płacenia należności celno-podatkowych. Jest to zgodne z prawem, dzięki temu, że składy zlokalizowane są w specjalnych strefach celno-skarbowych.
Słowem zakończenia, warto wspomnieć o tym, aby szczególnie uważać przy podpisywaniu umowy z agencją celną, bo nie wszystkie okazują się być uczciwe. Niestety zdarzały się sytuacje, w których klient nie znając swoich praw i obowiązków pozwalał na obciążanie go kosztami za niepotrzebne lub nieskuteczne działania. Nie decydujmy więc zbyt szybko i wybierajmy do współpracy tylko doświadczone agencje celne.