Transport morski i lądowy – kluczowe różnice

Profesjonalna spedycja międzynarodowa niejednokrotnie wymaga formy intermodalnej, dlatego towary trafiają z ciężarówek na statki i ze statków znów na samochody. Podpowiadamy, jak wybrać bezpieczny i opłacalny przewóz ładunków. Zarówno droga morska, jak i transport ciężarowy mają swoje atuty, z których warto korzystać. Dowiedz się więcej na ten temat!

Transport morski – czym się charakteryzuje i kiedy go wybrać?

Rozwój żeglugi na przestrzeni minionych wieków zawsze był w dużej mierze uwarunkowany potrzebami handlowymi. Współczesny transport morski nadal umożliwia wymianę gospodarczą pomiędzy krajami z całego świata, w tym z różnych kontynentów. Podobną rolę odgrywają towarowe połączenia lotnicze, jednak do ich minusów należą:

  • niedostosowanie do towarów wrażliwych na turbulencje, wstrząsy czy zmiany ciśnienia,
  • relatywnie wysokie koszty,
  • brak zastosowania, gdy towaru jest dużo lub jego gabaryty przekraczają możliwości załadunkowe samolotu.

Statki towarowe świetnie sprawdzają się do spedycji międzynarodowej, ponieważ drogą morską można bezpiecznie dotrzeć na wszystkie kontynenty. Co więcej, ta forma dostarczania ładunków daje bardzo dużą przestrzeń do wypełnienia. Przesyłki muszą być chronione przed dostępem wilgoci, dlatego stosuje się drewniane skrzynie czy stalowe kontenery.

Nie ma spedycji i transportu morskiego bez modelu drogowego, a szerzej – lądowego. Do portów i z portów przesyłki są dostarczane i odbierane samochodami ciężarowymi lub wagonami kolejowymi towarowymi.

Do minusów międzynarodowej spedycji przez morze należy przede wszystkim długi czas wysyłki, dlatego to opłacalna forma, gdy kwestia terminu dostawy nie jest podstawowym kryterium. W porównaniu z transportem lądowym morski jest z jednej strony ograniczony powierzchnią mórz i oceanów oraz liczbą portów, ale z drugiej daje bezcenne możliwości docierania z towarami na drugi koniec świata, np. z Polski do Azji, Australii, Ameryk czy Afryki.

Transport lądowy – nie tylko drogowy

Zasadniczy podział transportu lądowego uwzględnia:

  • drogowy – najpopularniejszy i w wielu przypadkach najtańszy oraz najłatwiejszy w organizacji,
  • kolejowy – w jego ramach przewóz odbywa się drogą szynową.

Do przewożenia towarów w obrębie kraju lub przy okazji spedycji międzynarodowej transport ciężarowy gwarantuje m.in.:

  • niskie koszty,
  • prostotę logistyki,
  • łatwość w dotarciu z punktu do punktu dzięki rozwiniętej infrastrukturze drogowej.

Problemem jest za to stosunkowo niska ładowność, dlatego np. paliwa kopalne czy kruszywa są przewożone połączeniami kolejowymi. Dobre firmy transportowe zapewniają szeroki dostęp do pojazdów ciężarowych, które są dostosowane do przewozów:

  • całopojazdowych,
  • drobnicowych,
  • ekspresowych,
  • ponadgabarytowych i nienormatywnych,
  • niebezpiecznych.

Wspomniany już transport kolejowy jest wolniejszy od drogowego oraz ograniczony ze względu na lokalizację i dostępność infrastruktury kolejowej, ale wciąż szybszy od morskiego. Jedną z zalet uniwersalnej spedycji międzynarodowej i krajowej drogowej jest z kolei fakt mnogości partnerów, z którymi można nawiązać współpracę, aby zrealizować dowolny rodzaj przewozów, praktycznie pod dowolny punkt na mapie kraju czy wybranego kontynentu.

Transport morski czy lądowy – który wybrać?

Podsumowując, każdy rodzaj transportumorski i lądowy – ma swoje istotne zalety. Wybór zależy więc od:

  • odległości i trasy do pokonania,
  • ilości i gabarytów towarów,
  • czasu na realizację zlecenia.

Skorzystaj ze wsparcia doświadczonej firmy, zlecając transport, logistykę i spedycję międzynarodową Important Cargo Traffic. Jeśli poszukujesz sprawdzonego partnera w imporcie lub eksporcie towarów, możesz liczyć na to przedsiębiorstwo!

Poprzedni artykułMagazyny do wynajęcia coraz popularniejsze. Zalety najmu magazynów
Następny artykułTransport farmaceutyczny – jakie są zasady przewozu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj