Przewóz odpadów, żywności i produktów zwierzęcych – poznaj wymagania transportowe

Świadomość ludzi na temat higieny i bezpieczeństwa rośnie z każdym rokiem. Wielu czytelników prawdopodobnie pamięta, jak 20-30 lat temu wyglądał przewóz żywności, który z czystością i eliminowaniem ryzyka nie miał wiele wspólnego. Dziś każda firma transportowa zobligowana jest do tego, by spełnić określone normy jakościowe. Jak zatem powinien wyglądać przewóz odpadów, żywotności lub produktów zwierzęcych? Przedstawiamy kilka istotnych informacji.

Usługi transportowe dla sektora spożywczego

Największym problemem w przypadku usług transportowych dla branży spożywczej jest czas i zapewnienie odpowiedniej temperatury. O ile w przypadku produktów pakowanych (które nie muszą być przewożone w obniżonej temperaturze) nie stanowi to kłopotu, o tyle może on pojawić się w przypadku warzyw, owoców lub tym bardziej mięsa, nabiału, ryb i wyrobów gastronomicznych. Dwie pierwsze grupy dłużej utrzymają świeżość przy kilkustopniowym poziomie ciepła, lecz trzy ostatnie wymagają osiągnięcia pułapu poniżej zera. Oznacza to, że zespół logistyczny musi:

  • zaplanować trasę od A do Z, przygotowując tym samym mapę stacji benzynowych (praca agregatów napędzających system chłodzenia wymaga wzmożonego zapotrzebowania na paliwo);
  • ograniczyć wszelkie ewentualne zagrożenia kolizyjne lub ew. “poślizgi” czasowe do minimum;
  • zadbać o optymalny czas załadunku, rozładunku i przerw;
  • zapewnić kierowcom niezbędne wsparcie w trakcie kompilacji.

Przewóz odpadów – co warto wiedzieć?

Odpady to wszystkie substancje i przedmioty, które użytkownicy wyrzucili na śmietnik lub pozostawili w przestrzeni publicznej (np. na ulicy). Regulacje prawne dot. transportu odpadów znaleźć można m.in. w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 o odpadach (z późn. zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Środowiska, które weszło w życie 24 stycznia 2018 r. Zachęcamy do zapoznania się z tymi zapisami przed podjęciem działań. Warto zaznaczyć, że usługi transportowe w przypadku odpadów, świadczyć mogą zarówno jednostki organizacyjne z poziomu gminy, jak i przedsiębiorstwa prywatne.

Transport odpadków i odpadów polega na przewiezieniu ich z punktu zebrania do miejsca ich przetworzenia. Proces naturalnie musi być zgodny z zasadami ochrony środowiska oraz zachowaniem bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi. Transport odpadów bez uprawnień podlega karze grzywny, która wynosi między 5-10 tys. złotych.

Przewóz odpadów medycznych

Odpady medyczne traktowane są jako przedmioty niebezpieczne. Firma transportowa, która chce realizować tego typu zlecenia, zobowiązana jest do przystosowania pojazdów i kierowców zgodnie ze standardem ADR.

Jak zorganizować taką realizację?

Pierwszy element organizacji transportu polega na znalezieniu firmy, która przygotowana jest do spełnienia określonych procedur. Same rozwiązania logistyczne są w tym momencie najistotniejsze. Dzięki nim nie powinno być problemu z:

  • pozyskaniem informacji dot. trasy i firm odbiorcy/nadawcy,
  • zorganizowaniem środka transportu,
  • zatrudnieniem kierowcy, który posiada niezbędne uprawnienia,
  • przygotowaniem trasy i wytycznych dla kierowcy/ów,
  • planowaniem załadunku i rozładunku.

Jak widać, transport produktów spożywczych, składników, karmy i paszy dla zwierząt oraz innych substancji lub przedmiotów użytkowych, może być bardziej skomplikowany, niż pozornie się wydaje. Jeśli potrzebujesz tego typu usług, lepiej zapewnić sobie satysfakcję, np. kontaktując się w sprawie realizacji z firmą Koimex.pl. Specjaliści nie tylko przygotują wycenę realizacji, ale także wysłuchają Twoich potrzeb i na podstawie informacji zrealizują plan z pełnym zaangażowaniem.

Poprzedni artykułTransport i spedycja na Śląsku z DB Logistic
Następny artykułNietypowy przedmiot a wysyłka kurierska. Na co zwrócić uwagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj