Logistyka magazynowa w Twojej firmie może być efektywniejsza

Aby przechowywanie towarów mogło przebiegać jeszcze bardziej efektywnie, warto zainwestować w rozwiązania wspierające logistykę magazynową.

Magazynowanie to szereg działań, które są prowadzone podczas składowania towarów. Rozpoczynają się one od ich przyjęcia, a następnie włączają jego przechowywanie, kompletację oraz wydawanie. Im większy magazyn, tym logistyka magazynowa powinna być lepiej dopracowana, aby prowadzenie tych czynności mogło odbywać się jeszcze efektywniej.

Czym jest logistyka magazynowa?

Logistyka to rozbudowane pojęcie, które najczęściej związane jest z transportem, jednak warto wskazać, że odnosi się ono także do działań dotyczących magazynowania. Magazynowanie jest ważnym procesem wchodzącym w skład łańcucha dostaw towarów – od producenta aż do klienta końcowego. Zadaniem logistyki magazynowej jest w tym przypadku taka organizacja pracy magazynu, aby usprawnić wszystkie czynności dotyczące gospodarki magazynowej.

W mniejszych magazynach, siłą rzeczy, logistyka magazynowa nie musi być aż tak rozbudowana jak w tych większych. Mała liczba towarów, które dostępne są na wyciągnięcie ręki, powoduje, że można kontrolować je na bieżąco. Sprawa komplikuje się wtedy, gdy magazyn jest duży, a samodzielne prowadzenie czynności magazynowych nie wchodzi wtedy w grę. Sposobem na skuteczniejsze zarządzanie logistyką magazynową jest w tym przypadku wdrożenie systemów informatycznych, które automatyzują szereg zadań związanych z prowadzeniem magazynowania.

Więcej informacji dotyczących logistyki magazynowej można uzyskać na stronie: https://prowms.pl/blog/logistyka-magazynowa/

WMS – magazynowe systemy informatyczne

Systemy informatyczne dedykowane dla branży magazynowej to systemy klasy WMS, czyli Warehouse Management System. To wyspecjalizowane, dedykowane programy, które tworzone są z myślą o potrzebach branży, by wspierać codzienne czynności związane z magazynowaniem. Z pomocą systemu WMS logistyka magazynowa może wejść na całkowicie nowy poziom efektywności – niezależnie od typu magazynu, jego wielkości, rodzaju przechowywanych w nim towarów. Program może towarzyszyć towarom od momentu ich przyjęcia, aż do wydania. Wspiera przy tym pracę magazynierów na różne sposoby – również mobilnie, ponieważ może być on zainstalowany na urządzeniach mobilnych jak kolektory danych, smartfony. Automatyzacja pracy powoduje, że logistyka magazynowa staje się wysoce wydajna, efektywna, co przekłada się na skuteczność działania nie tylko samego magazynu, lecz też lepsze wyniki całej firmy.

Funkcje systemów magazynowych WMS

Nowoczesne systemy WMS udostępniają swoim użytkownikom paletę funkcji, aby prowadzenie działań magazynowych razem z nimi mogło odbywać się jeszcze łatwiej.

Wybrane funkcje systemów WMS:

  • przygotowywanie dokumentacji magazynowej
  • kontrola ilościowa i jakościowa – asortymentowa towaru
  • odczytywanie kodów wagowych wraz z sumowaniem
  • generowanie nośników
  • przydzielanie właściwej lokalizacji towarów
  • informowanie o zbliżających się brakach
  • generowanie i drukowanie etykiet z kodami
  • przygotowywanie dyspozycji i ich podgląd w czasie rzeczywistym
  • wsparcie dla systemów jak: system near pick, system multi-load, system invalid quality, system bulk
  • cross docking
  • współpraca z automatyką magazynową

Warto także zaznaczyć, że system magazynowy może być zintegrowany z innymi rozwiązaniami stosowanymi w biznesie, na przykład oprogramowaniem ERP, systemami do zarządzania łańcuchem dostaw, systemami transportowymi klasy TMS, systemami do obsługi sklepów internetowych.

Podsumowanie

Sprawna logistyka magazynowa ma duże znaczenie w każdej firmie, która przechowuje towary. Nowoczesne programy magazynowe umożliwiają efektywne prowadzenie procesów – od przejęcia towaru na magazyn, przez jego ulokowanie, a skończywszy na skompletowaniu i wydaniu do dalszego transportu. Za pomocą odpowiednio dobranych rozwiązań informatycznych – systemów klasy WMS możliwe jest jeszcze skuteczniejsze prowadzenie procesów związanych z magazynowaniem każdego typu towarów w firmie.

Poprzedni artykułDlaczego wózki używane zyskują coraz większą popularność?
Następny artykułSpedycja z Polski do Niemiec – co i w jaki sposób transportujemy do zachodniego sąsiada?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj