Kontrolka Check Engine – co oznacza kontrolka silnika?

Każdy o niej słyszał i widział – Check engine. Jest to komunikat świadczący o problemie z naszym autem. Powodów jest wiele od tych błahych po bardziej poważne które w porę nie rozwiązane mogą odchudzić nasz portfel.

Czym jest Check Engine?

Kontrolka ta występuje w postaci ikony lub samego napisu. Jest to komunikat świadczący o tym, że komputer wykrył błąd i należy to sprawdzić. Od 2001 roku każde auto jest wyposażone w układ samo-diagnozujący auto który w porę ostrzega nas o możliwości występowania problemu z autem. Powodów zapalenia się Check Engine jest wiele. Czasem powodów tego komunikatu mogą być zaśniedziałe styki czy słaby już akumulator który poprzez spadające napięcie sprawia że komputer błędnie odczytuje wskazania czujników i prowadzi do osławionej już kontrolki na desce rozdzielczej.

Check engine zapaliła się po czym zniknęła

Komputer na bieżąco śledzi prace naszego auta, jego modułów czy samego silnika. Analizuje wpływające do niego dane z czujników od odpalenia auta po jego zgaszenie. Zdarza się czasem, że Check Engine który świecił się przez krótki czas i zgasnął. Świadczy to o tym, że parametry które wcześniej miały niepoprawne wartości już dają odpowiednie odczyny. Sytuacja taka może mieć miejsce za sprawą złej komunikacji (zaśniedziałe styki), wody która dostała się gdzieś po myjni czy nawet przypadkowego zgaszenia auta (zbyt szybko puszczone sprzęgło). Warto w tym wypadku wyznaczyć dany okres czasu i sprawdzać czy komunikat wróci. Jeśli tak się nie stanie możemy spać spokojnie.

Check Engine świeci się od dłuższego czasu

W takim wypadku należy zasięgnąć po pomoc mechanika gdyż usterka może być poważna. Dobry mechanik powinien mieć odpowiedni komputer diagnostyczny by sprawdzić z jakim elementem auta występuje problem by następnie go wyeliminować. Nie należy w tym wypadku bagatelizować komunikatu, może to przynieść dodatkowe koszta czy nagłą awarię auta.

Kontrolka Check Engine jest dla nas oraz mechaników sporym udogodnieniem. Powiadamia o problemie z autem co w porę może uchronić nas od sporych kosztów czy awarii w drodze. Nie należy bagatelizować tego komunikatu i w każdym przypadku najlepiej odwiedzić mechanika.

kontrolki w samochodzie kontrolka silnika kontrolka epc kontrolki samochodowe kontrolki w aucie kontrolka oleju migająca kontrolka świec żarowych epc kontrolka kontrolki passat b5 kontrolka akumulatora kontrolka świec żarowych kontrolki golf 4 kontrolki na desce rozdzielczej kontrolki kontrolka check kontrolki bmw e46 kontrolki audi a4 kontrolki passat b6 kontrolka abs kontrolki w samochodzie opis kontrolka płynu chłodniczego kontrolki audi a3 kontrolki opel vectra c deska rozdzielcza kontrolki kontrolki opel astra

Poprzedni artykułPraca logistyka, na czym polega?
Następny artykułBadanie techniczne samochodu – o co chodzi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj