Jakich dokumentów potrzebujesz do wyrejestrowania auta?

Zbędnego auta nie można po prostu porzucić gdziekolwiek. Mimo że taki pojazd już nie jest Ci potrzebny, w dalszym ciągu widnieje jako zarejestrowany, a to oznacza, że musi mieć opłacane OC. Należy podkreślić, że już jeden dzień bez obowiązkowego ubezpieczenia to kara o wysokości 840 zł. Czy wiesz, w jakich przypadkach jesteś jako właściciel zobowiązany do wyrejestrowania pojazdu?

Wyrejestrowanie pojazdu – kiedy należy go dokonać?

Auto należy wyrejestrować, gdy doszło do:

  • kradzieży;
  • wywozu bądź sprzedaży za granicą;
  • trwałej utraty w wyniku nieszczęśliwego wypadku np. pożaru
  • wycofania z obiegu;
  • przekazania do stacji demontażu pojazdu albo punku zbierania odpadów.

Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu

Skup aut Warszawa to jedno z miejsc, które zajmuje się skupem różnego rodzaju aut bez względu na ich stan. Niestety niekiedy zdarza się tak, że samochód nie nadaje się już do jazdy i należy go oddać do miejsca, które zajmuje się złomowaniem pojazdów.

Po złomowaniu dostaje się zaświadczenie, z którym należy udać się do Wydziału Komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Musisz ze sobą zabrać dowód rejestracyjny samochodu, jego tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu, jeśli była wydana.

Wyrejestrowanie pojazdu po kradzieży

Zapewne każdemu kierowcy, któremu skradziono auto towarzyszy trud i ból, jednak w takiej sytuacji trzeba zachować zimną krew i zająć się formalnościami. Po pierwsze w takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić policji kradzież samochodu. W jednostce dostaniesz zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie kradzieży auta bądź postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu.

Następnie z takim dokumentem należy udać się do Wydziału Komunikacji. Oprócz tego należy zabrać również ze sobą dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeżeli została wydana. Dodatkowo w takiej sytuacji właściciel musi sporządzić samodzielnie oświadczenie, w którym deklaruje, że pojazd został skradziony oraz zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności karnej w przypadku składania fałszywych zeznań.

Wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży za granicą

Kiedy dochodzi do sprzedaży samochodu na terenie kraju, nie trzeba dokonywać jego wyrejestrowania. Jednak jeżeli decydujesz się na sprzedaż pojazdu poza granicami kraju, wówczas samochód musi być wyrejestrowany. W takim przypadku w Wydziale Komunikacji należy przedstawić umowę kupna-sprzedaży auta. Dodatkowo zanosi się również pismo potwierdzające zarejestrowania samochodu za granicą.

Wyrejestrowanie pojazdu w przypadku trwałej utraty samochodu

Na szczęście takie przypadki są rzadko spotykanie, nie mniej jednak dochodzi do takich sytuacji. Można stwierdzić, że doszło do trwałej utraty pojazdu np. wtedy, gdy spłonął w pożarze. Wówczas w Wydziale Komunikacji przedstawia się dokument, który potwierdza trwałą utratę pojazdu. Oprócz tego również należy pokazać dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu (jeśli była wystawiona), tablice rejestracyjne oraz dowód wpłaty na rzecz gminy.

Wyrejestrowanie samochodu – co jeszcze musisz wiedzieć?

Zazwyczaj wyrejestrowanie pojazdu trwa krótko, jednak niekiedy może przeciągnąć się do miesiąca, a nawet dwóch. Aby sprawnie załatwić tę sprawę, należy mieć przy sobie oczywiście dowód tożsamości, a także wniosek o wyrejestrowanie pojazdu.

Warto wiedzieć, że wyrejestrowanie pojazdu można załatwić zarówno osobiście, jak i pocztowo. Niektóre urzędy umożliwiają już wyrejestrowanie samochodu również droga elektroniczną.

Wyrejestrowanie samochodu – podsumowanie

Samochód należy wyrejestrować w kilku przypadkach. Należy to zrobić gdy doszło do: kradzieży pojazdu, sprzedaży samochodu za granicą, trwałej utraty auta, wycofania pojazdu z obiegu oraz w przypadku złomowania auta. Cała procedura odbywa się w Wydziale Komunikacyjnym. Wyrejestrować auto można osobiście, drogą pocztową, a niekiedy również droga elektroniczną.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykułDlaczego warto zdecydować się na samochód premium?
Następny artykułNylonowe liny – odkryj zupełnie nową jakość holowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj